کد خبر: 700482 A

دبیر شورای ملی زعفران در گفت‌وگو با ایلنا:

دبیر شورای ملی زعفران با ابراز امیدواری از حضور جدی بورس در عرضه زعفران گفت: به اعتقاد من عرضه زغفران در بورس کالا اثرات مثبتی برای کشاورزان دارد، مشروط به این که ساز و کارها به گونه‌ای تنظیم شود تا محصولات کشاورزان به موقع به فروش رفته و کشاورز از افزایش درآمد منتفع شود.

فرشید منوچهری در گفت‌وگو با خبرنگار بورس ایلنا با اشاره به این که بورس زمانی اثربخش است که اطلاع‌رسانی به موقع انجام شود، اظهار داشت: عرضه محصولات کشاورزی در بورس باعث کاهش حضور دلالان می‌شود اما این امر زمانی اتفاق خواهد افتاد که به درستی به کشاورزان اطلاع‌رسانی شود تا محصولات خود را در بورس آتی عرضه کنند.

 وی با اشاره به تفاوت قیمت بازار روزانه با بازار آتی و تاکید بر هوشیاری کشاورزان تصریح کرد:‌ کشاورزان باید در این خصوص هوشیار باشند و تلاش کنند به درستی آموزش ببینند.

وی در مورد تاثیر بورس بر صادرات زعفران گفت: شرایط صادرات باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر انتفاع کشاورز، زمینه صادرات را برای تجار فراهم کند که این عوامل با بورس کالا اتفاق خواهد افتاد.

دبیر شورای ملی زعفران اظهار کرد: با وجود این که ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران است اما تا زمانی که نرخ ارز ثابت نباشد نمی‌توان توقع داشت که ایران بتواند روی قیمت‌های جهانی اعمال نظر و یا اعمال نفوذ داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه نوسانات نرخ ارز تاثیر بسیاری روی تجارت گذاشته است، گفت:‌ دولت توقع دارد صادرکنندگان زعفران، ارز حاصل از صادرات را در سامانه نیما عرضه کنند؛ در حالی که همین ارز در بازار آزاد با قیمت 12 هزار تومان معامله می‌شود.

بورس کالا درآمد زعفران منوچهری کشاورزان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر