کد خبر: 699942 A

مدیرعامل سازمان جمع‌‌آوری و فروش اموال تملیکی:

مدیرعامل سازمان جمع‌‌آوری و فروش اموال تملیکی تاکید کرد: برخی کالاهای قاچاق پس از طی مراحل قانونی با مصوبه هیات دولت و رأی قضایی به فروش خواهد رسید.

به گزارش ایلنا، جمشید قسوریان جهرمی با اعلام این خبر گفت: سازمان اموال تملیکی امین اموال دولت است و پس از سال ۱۳۹۲ با تصویب آیین نامه مواد ۵۵ و ۵۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کالاهای مکشوفه به ظن قاچاق نیز جهت تعیین تکلیف تا صدور آرای قطعی در اختیار این سازمان قرار می گیرد.

وی افزود: اموال منقول تحت تملک سازمان به سه بخش کالاهای ضبطی، متروکه و قاچاق تقسیم بندی می شود که با توجه به قانون سازمان اموال تملیکی و قوانین مبارزه با قاچاق کالا و ارز پس از طی مراحل قانونی تعیین تکلیف می شوند.

این مقام مسئول ادامه داد: سازمان اموال تملیکی ضمن تحقق شعار امین اموال دولت و حافظ حقوق ملت، تا زمان صدور آرای قطعی از سوی محاکم قضایی تنها نگهدارنده اموال است.

جهرمی با بیان اینکه سه مرجع در تعیین تکلیف کالاها نقش دارند، اظهار داشت: ضابطان و کاشفان در کشف و تحویل کالا و تحویل کالا همراه با تکمیل پرونده و تهیه صورت جلسه کشف، محاکم قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی با صدور آرای مربوطه ایفای نقش می کنند و در آخر نیز سازمان اموال تملیکی در نگهداری و تعیین تکلیف کالاها نقش اساسی دارد.

وی با اشاره به حساسیت و دشواری وظایف اموال تملیکی تصریح کرد: زمانی که کالایی توسط کاشفان به ظن قاچاق توقیف و در اختیار سازمان قرار می گیرد، لزوماً این کالا حکم قاچاق را ندارد بلکه به ظن قاچاق است و سازمان وظیفه دارد تا صدور رأی نهایی از سوی مراجع قضایی آن کالا را نگهداری کند.

مدیرعامل سازمان جمع‌‌آوری و فروش اموال تملیکی اضافه کرد: همانگونه که برخی کالاها که از ابتدای کشف به ظن قاچاق بوده و پس از تبرئه و صدور رأی پایانی مشخص شده، مشمول قاچاق نمی شود و در اختیار صاحبان کالا قرار می گیرد.

جهرمی درخصوص فرآیند تعیین تکلیف کالاهای قاچاق خاطرنشان کرد: طبق آیین‌‌‌نامه مواد ۵۵ و ۵۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تمامی کالاهای قاچاق قطعیت یافته در صورت دریافت مجوزهای استاندارد و بهداشت در پروسه فروش به شرط صادرات قرار می‌‌‌گیرند و در غیر این صورت در راستای حفظ سلامت مصرف‌‌کننده کالاها امحاء می‌‌‌‌شود که جمع این فرآیندها نیز در جهت کمک به تولید داخلی انجام می‌‌شود.

وی در خصوص فرآیند اجرای فروش کالاهای با دوام در داخل کشور ابراز داشت: فهرست این دسته از کالاها توسط سه وزارت صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به صورت جداگانه به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارائه می شود و سپس در روند اجرای فروش با شرایط مقررات سازمان قرار می گیرند.

این مقام مسئول ادامه داد: ارتباط انبارهای نوین سازمان اموال تملیکی با پنجره واحد گمرکی در بحث ارزش گذاری کالاها، نهایی شده و اخیراً سامانه انبارداری سازمان به گمرک متصل شده است.

سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر