کد خبر: 699603 A

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه قصد حسابداری آب کارون را داریم گفت: طرح شوری زدایی با کشور هلند را در منطقه کرمان شروع کردیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، علی‌مراد اکبری معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در همایش روز جهانی خاک که امروز چهارشنبه 14 آذر برگزار شد اظهار کرد: سرعت تجدیدپذیری خاک بسیار پایین است و به میزان منابع دیگر می‌توان گفت تجدیدپذیر نیست و اصلاح‌پذیری آن با سرعت کم اتفاق می‌افتد در مقابل آن سرعت تخریب و آلودگی بسیار زیاد است.

وی افزود: یکی از اهداف اصلی کنفرانس ارتقای سطح توجه به خاک و مدیریت آن در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی است و نفوذ به عمق فرهنگ و گفتمان جامعه را طلب می‌کند. خاک باید به عنوان یک مولفه جدی در نظر گرفته شود.

اکبری در رابطه با لایحه حفاظت از خاک اذعان داشت: لایحه حفاظت از خاک با کمک دفتر موسسه آب و خاک، انجمن علوم خاک، سازمان حفاظت از محیط زیست، سازمان جنگل ها و موسسه تحقیقات آب و خاک تدوین شده و مجلس شورای اسلامی آن را مصوب کرده است. شورای نگهبان هم با چند نظر جزئی آن را برای ما ارسال کرده که پس از پاسخگویی در مجلس حل خواهد شد و مجلس به دولت ابلاغ می‌کند.

وی افزود: ایجاد هماهنگی در راستای استفاده از تجارب بین‌المللی با فائو را داشتیم که پیگیر آن هستیم در سفر وزیر به سازمان فائو و ملاقات با مسئولان این سازمان، بحث و تبادل نظر در خصوص خاک را داشتیم و در ملاقاتی که با معاون فائو انجام شد ایشان بر روی این نکته که در زمینه خاک در ایران بسیار کار شده است تاکید داشت.

وی افزود: ما عضو GFP نبودیم و ارتباط ضیعفی داشتیم در حال حاضر جایگاه ما در GFP بسیار زیاد و با معاون فائو تفاهم‌نامه‌هایی در مدیریت آب و خاک امضا شد و سازمان فائو قول تسهیلات 500 هزار دالاری را برای انجام این امور داد.

اکبری در ادامه تصریح کرد: برونداد این همکاری‌ها آغاز پروژه حسابداری آب است که در حال بررسی آن هستیم و قصد حسابداری آب کارون را داریم. مذاکره با فائو برای خاک‌های شور در قالب پروژه UTF را داریم. ایجاد بانک داده‌های توان علمی و تحقیقاتی مرتبط با خاک، ارتقای دانش و توان‌افزایی در سطوح منطقه‌ای و جهانی در زمینه خاک از دیگر اقدامات ما بوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما تاکنون بر روی کربن آلی خاک کار نکرده‌ایم و باید این موضوع پیگیری شود ما برگزاری دوره‌ه ای آموزشی مدیریت خاک را از هفته آینده داریم.

اکبری در زمینه طرح شوری‌زدایی عنوان کرد: طرح شوری زدایی با کشور هلند را در منطقه کرمان شروع کردیم و خبر خوب این است که برای اولین بار در کشور دفتر خاک کشاورزی را در معاونت آب و خاک وزارت جهاد تشکیل خواهیم داد و تلاش ما این است مدیر کل آن یک متخصص تمام عیار بخش خاک باشد.

وی افزود: ابلاغیه‌ای که به مشاورین پروژه‌های کشاورزی کشور دادیم این است که بحث خاک را به جد در برنامه‌های خود لحاظ کنند.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به طرح پایش گفت: طرح پایش خاک را در موسسه تحقیقات خاک و آب انجام دادیم، امیدواریم با برگزاری این کنفرانس و اجراسازی  راهبردها و برنامه‌ها و هماهنگی با مسئولان بخش ذیربط بتوانیم نقطه عطف و ارزشمندی را برای حفظ خاک در کشور ایجاد کرده و باعث همکاری‌های چندجانبه با فائو باشیم.

جامعه جهاد کشاورزی لایحه هلند کارون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر