کد خبر: 699372 A

رحیمی انارکی:

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن تاکید کرد: گروه هدف این بانک برای تامین مالی کمک هزینه خرید مسکن، اقشار متوسط و کم‌درآمد است.

به گزارش ایلنا، ابوالقاسم رحیمی‌انارکی با بیان اینکه صندوق پس‌‌‌انداز مسکن از سال ۶۹ در این بانک تاسیس و استقبال شد، با اشاره به اجرای طرح مسکن مهر و حجم سنگین مسئولیت تامین مالی این طرح از اواسط دهه ۸۰ توسط بانک عامل بخش مسکن گفت: این طرح در فعالیت‌‌‌های عادی بانک، گسست جدی ایجاد کرد و حجم سنگین مسئولیت تامین مالی این طرح، سایر فعالیت‌‌های توسعه‌‌ای بانک را تحت تاثیر قرار داد.

وی با بیان اینکه بانک برای ساخت دو میلیون و ۳۷۰ هزار واحد مسکونی مهر تسهیلات پرداخت کرده است، اظهار داشت: از سال ۸۴ تا ۹۲ به دلیل آنکه همه توان بانک صرف تامین مالی طرح مسکن مهر شد، هیچ افزایشی در سقف انواع تسهیلات صورت نگرفت و عمده فعالیت‌‌‌های بانک به تامین مالی مسکن مهر منحصر شد.

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن افزود: تا الان، پرونده مربوط به یک میلیون و ۹۳۰ هزار واحد مسکونی مهر تعیین تکلیف شده اما ساخت ۴۶۰ هزار واحد از این طرح باقی مانده به این معنا که از نظر بانک، پرونده مالی آنها هنوز به سرانجام مشخصی نرسیده است بنابراین لازم است برای این موضوع تدبیر اساسی در دولت و مجلس صورت بگیرد.

رحیمی انارکی ادامه داد: این بانک از سال ۹۲ تاکنون موفق شد با طراحی سبدی از انواع تسهیلات ساخت و خرید مسکن، ‌سقف تسهیلات را تا هشت برابر افزایش دهد و در عین حال، ارزان‌‌‌ترین تسهیلات در شبکه بانکی را به متقاضیان مسکن ارایه کند.

وی راه‌‌اندازی صندوق‌‌های زمین و ساختمان، ایجاد شرکت تأمین سرمایه مسکن و سایر ابزارها و نهادهای نوین تامین مالی مسکن را ریل‌‌‌‌‌گذاری جدید بانک مذکور طی سال‌‌‌های گذشته از دولت یازدهم و دوازدهم عنوان کرد.

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن اضافه کرد: گروه هدف بانک برای تامین مالی، اقشار متوسط و کم‌‌‌درآمد هستند و محصولات بانک متناسب با شرایط اقتصادی این گروه، تعریف و عرضه می‌‌شود.

رحیمی انارکی از نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خواست با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور، رکود حاکم بر بخش مسکن و تعهدات بانک در برابر تسهیلاتی که باید به این بخش ارایه کند، سیاست‌‌‌ها و برنامه‌‌های مؤثر برای افزایش توان مالی بانک را به تصویب برسانند.

وی ادامه داد: بانک عامل بخش مسکن بلندمدت‌‌‌‌ترین تسهیلات را در بین سایر بانک‌‌‌ها پرداخت می‌‌کند که شامل تسهیلات خرید مسکن با طول بازپرداخت ۱۲ تا ۲۰ سال است. از طرفی بانک، طی سال گذشته موفق شد قیمت تمام شده منابع خود را چهار درصد کاهش دهد و در این مسیر وارد رقابت مخرب با برخی بانک‌‌‌ها در پرداخت نرخ سود بالا به سپرده‌‌های بانکی نشد. این در حالی است که ارزان‌‌‌ترین تسهیلات بانکی در حال حاضر توسط این بانک و از طریق صندوق پس‌‌‌‌‌انداز مسکن یکم ارایه می‌‌‌شود.

ابوالقاسم رحیمی‌انارکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر