کد خبر: 699074 A

رئیس کل بیمه مرکزی:

رئیس کل بیمه مرکزی از برنامه این نهاد سیاستگذار مبنی بر کاهش ریسک بیمه خبر داد و گفت: اوراق ریسک را به زودی منتشر می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در بیست و پنجمین همایش ملی بیمه و توسعه با تاکید بر نقش صنعت بیمه گفت: رابطه صنعت بیمه با رشد اقتصادی رابطه دو سویه است و بررسی عملکرد صنعت بیمه نشان می‌دهد که در رشد اقتصادی کشور تاثیر گذاشته است.

وی افزود: اگر به عملکرد بیمه در سال 96 نگاهی بیندازیم صورت‌های مالی نشان از عملکرد 34 هزار میلیارد تومانی دارد که نسبت به سال 95 بیست و یک درصد افزایش داشته است.

سلیمانی ادامه داد:  خسارت‌های پرداختی 22 هزار میلیارد تومان بوده که 16.5 درصد رشد داشته که البته این رقم نسبت به ضریب خسارت متفاوت است.

وی گفت: تعداد بیمه‌های صادره نسبت به سال 95، به میزان 12 درصد رشد داشته که نسبت به بخش غیر دولتی به 68 درصد رسیده است.

وی ادامه داد: حق بیمه سرانه در سال 96 تقریباً 420 هزار تومان برای هر بیمه‌گذار است و شاخص نفوس در سال 96 حدود 2.3 درصد است که در برابر 7 درصد ژاپن و 10 درصد انگلستان رقم قابل قبولی نیست.

سلیمانی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها بر صنعت بیمه گفت: متاسفانه صنعت بیمه در ابتدای اعلام تحریم‌ها تحت تاثیر قرار گرفت و پروژه‌های بزرگ از سوی شرکت‌های بزرگ بیمه تحریم شدند ولی بسیاری از آنها توسط بیمه‌های داخلی پوشش داده شدند.

وی گفت: یکی از این موارد، بیمه‌های اتکایی است که تلاش می‌کنیم از طریق اوراق بهادار و بازار سرمایه ریسک‌های بزرگ در بخش‌های پتروشیمی و هواپیمایی را پوشش دهیم و در این مورد مصوبات لازم اخذ و شورای فقهی آن را قبول کرده است.

وی ادامه داد: پیش از این برای پروژه‌های بزرگ کنسرسیومی از هشت شرکت فعال تشکیل می‌دادیم که حالا تعداد آنها را به 22 شرکت رسانده‌ایم که سهم ریسک‌های بزرگ تکمیل شود و با این اقدام 920 میلیارد تومان به ظرفیت‌های قبلی اضافه شده است که سهم نگهداری افزایش یابد.

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه تنوع پوشش بیمه افزایش یافته است، گفت: یکی از این بیمه‌ها، بیمه زندگی است که به نوعی نماد رشد اقتصادی است و باید از بیمه زندگی برای تامین زندگی افراد قبل و بعد از بازنشستگی استفاده کنیم هرچند که ممکن است تورم همراه با بیمه زندگی اندکی در آن تاثیر بگذارد و ما سعی می‌کنیم در کنار آن مشوق‌هایی را ارائه دهیم.

سلیمانی تصریح کرد: باید تلاش کنیم تا چتر بیمه در کشور افزایش یابد و این که 10 میلیون نفر در بیمه تکمیلی هستند و یا 22 میلیون نفر بیمه شخص ثالث دارند رقم خوبی است اما باید سعی کنیم سهم بیمه اختیاری را افزایش دهیم و در این راستا تلاش می‌کنیم با حفظ کرامت انسانی مرزنشینان، روستایی‌ها و افراد تحت پوشش کمیته امداد را زیر چتر حمایتی بیمه ببریم.

وی متذکر شد: دولت باید کار خود در صنعت بیمه را کم کند و به کارهای حاکمیتی بپردازد و کارهای تصدی‌گری را به سندیکاهای این صنعت منتقل کند.

رئیس کل بیمه مرکزی با تاکید بر نقش تکنولوژی و استارتاپ‌ها در صنعت بیمه گفت: ما برای توسعه صنعت بیمه کارهایی را در دست اقدام داریم که یکی از آنها استفاده از تکنولوژی و حضور استارتاپ‌ها است که موجب رشد این صنعت می‌شود در حال حاضر 10 شرکت بیمه از استارتاپ‌ها استفاده می‌کنند. حضور استارتاپ‌ها نه تنها در تعارض با عملکرد شرکت های بیمه نیست بلکه کمک کننده به آنها نیز است.

وی ادامه داد: هرگاه این فناوری‌ها در بخشی وارد شده‌اند موجب رشد و توسعه آن بخش شده‌اند.

 

بیمه مرکزی هزینه بیمه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر