کد خبر: 698752 A

نماینده دائم ایران در فائو از ثبت جهانی دو مورد از میراث کشاورزی ایران تا بهار آینده خبر داد.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمد حسین عمادی نماینده دائم ایران در فائو، ثبت جهانی نظام تولید انگور ملایر را دستاوردی بزرگ برای کشورمان خواند و اظهار کرد: بعد از ثبت قنات‌های ایران در سال ۲۰۱۴ ، این دومین میراث جهانی است که به نام ایران در سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد ثبت می‌شود و مزایای بسیار زیادی برای ایران خواهد داشت.

وی افزود: نخستین مزیت شناخته شدن ایران به عنوان کشوری با ۱۲ هزار سال سابقه تاریخی و تاریخ کشاوزی است.

وی گفت: میراث ثبت شده کشاورزی تاثیرات زیادی از بعد اقتصادی برای جذب گردشگران و برای ارزش افزوده بیشتر محصولاتی که در اینجا ثبت می‌شود نیز خواهد داشت.

عمادی تاکید کرد: اقدام فائو به ثبت این میراث ارزشمند، موجب می‌شود جامعه جهانی به ایران برای حفظ و نگهداری این میراث کمک کند تا بتواند این سیستم را بهتر نگه داشت، گسترش داد و حتی برای کشورهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

نماینده کشورمان در فائو تصریح کرد: سازمان‌های مختلف جهانی با توجه به گرم شدن زمین و تغییرات آب و هوایی، به این سیستم‌ها که پایدارتر هستند؛ توجه می‌کنند و این مسئله برای ایران یک امتیاز بزرگ است.

عمادی افزود: ما اعتقاد داریم که شمار بیشتری از این موارد را می‌توان مطرح کرد و امیدواریم تا بهار آینده بتوانیم ۲ مورد دیگر را نیز ثبت کنیم که آن زمان ایران جزو ۵ کشور جهان می‌شود که بیشترین تعداد میراث ثبت شده کشاوزی را خواهد داشت.

ایران تغییرات آب و هوایی جامعه کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر