کد خبر: 698725 A

وزیر اقتصاد:

دژپسند گفت: آنچه غیرقابل انکار است اینکه بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد زمانی محقق می‌شود که حسابداری تعهدی شکل بگیرد در بودجه‌ریزی عملکرد یکی از اجزا هزینه‌یابی است که به ویژه در بخش حاکمیتی دنیای متفاوتی دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی در گرامیداشت روز حسابدار گفت: حسابداری جزء لاینفک و از ارکان وزارت اقتصاد است که علاوه بر بخش دولتی سازمان‌های غیردولتی را نیز پوشش می‌دهد و امیدواریم با ایجاد رابطه مناسب از انباشت سرمایه انسانی این جامعه نهایت استفاده را بکنیم. بنده در اوایل دهه هشتاد و زمان بازنگری قانون تجارت به خلا حسابدار در ترکیب این گروه پی بردم هر چند که نسبت به آن مخالفت وجود داشت اما من بر اهمیت آن تاکید داشتم.

وی ادامه داد: همچنین زمانی که کارهای پژوهشی انجام می‌دادم پی بردم که استفاده از ظرفیت‌های اندیشمندان این حوزه به حکمرانی خوب کمک می‌کند. در واقع اگر ما به دنبال حکمرانی خوب هستیم باید شفافیت داشته باشیم برای شفافیت باید گزارشگری مالی داشته باشیم و برای گزارشگری مالی استانداردهای حسابداری را در نظر بگیریم و برای داشتن استانداردهای حسابداری باید استانداردهای حسابداری بخش عمومی داشته باشیم و همچنین زمانی که در سازمان برنامه و بودجه بودم حسابداری را یکی از ارکان مهم در تحقق بودجه‌ریزی می‌دانستم و آنچه غیرقابل انکار است اینکه بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد زمانی محقق می‌شود که حسابداری تعهدی شکل بگیرد در بودجه‌ریزی عملکرد یکی از اجزا هزینه‌یابی است که به ویژه در بخش حاکمیتی دنیای متفاوتی دارد.

وزیر اقتصاد افزود: چون در بخش حاکمیت حسابداری برای آثار خدمات گزارش ارائه می‌دهد و به همین دلیل یکی از ستون‌های وزارت اقتصاد است.

وزیر اقتصاد و دارایی با تاکید بر نقش حسابداران در یاری رساندن به سازمان امور مالیاتی گفت: این پرسش همیشه وجود داشته است که چرا سازمان امور مالیاتی تنها متکی به کارمندان خود باشد و باید از خروجی حسابداران در کار حاکمیتی استفاده کند و البته این خلاهای قانونی داشت که در حال حاضر اصلاح شده است و وزارت اقتصاد در تلاش است تا با بارورسازی تشکل‌های حسابداری در این امر کمک کند باید توجه داشت که در این امر سازمان امور مالیاتی به عنوان کارفرما است و آنچه تولید می‌شود یک امر حاکمیتی است.

وی ادامه داد: در و اقع الان حسابداران به نمایندگی از سازمان امور مالیاتی عمل می‌کنند و باید توجه داشت که حذف نام یک شرکت در روند محاسبه یک خطر بزرگ است.

وزیر اقتصاد با تاکید بر کاهش تصدی‌گری حسابرسی وزارت اقتصاد گفت: این تصدی‌گری باید کاهش یابد و در موارد ضرروی نباید ورود کند و اصل بر حسابرسی حسابداران باشد و البته این نیازمند قوانین و مقررات است ما باید این را درک کنیم که به شدت به جامعه بزرگ، حرفه‌ای و اصیل حسابداران نیازمند هستیم که با گذشت زمان ابعاد گسترده‌تر و عمق زیادی را در برمی‌گیرد، پس باید زیرساخت‌های این همکاری را فراهم کنیم. باید توجه داشت که ما دو شمشیرزن با یک هدف هستیم و آن مبارزه با ناکارآمدی و عدم شفافیت است.

اقتصاد بودجه پوشش سازمان برنامه و بودجه انباشت سرمایه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر