کد خبر: 693146 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

به نظر می رسد موضوع برجام در دیدار وزیرخارجه انگلیس از ایران نقش محوری داشته و سهم بیشتری از مذاکرات را به خود اختصاص دهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، وزیر امور خارجه انگلستان فردا به تهران می‌آید و در مورد اهداف این سفر حدس و گمان‌های زیادی وجود دارد.

پیروز مجتهدزاده گفت: من براساس حدسیات خود می‌توانم بگویم که این سفر برای ارایه گزارشی از اقدامات سه کشور بزرگ اروپایی در راستای مقابله با خروج ترامپ از برجام است.

به نظر می رسد موضوع برجام در این دیدار نقش محوری داشته و سهم بیشتری از مذاکرات را به خود اختصاص دهد.

علی اصغر زرگر استاد دانشگاه و کارشناس اقتصاد سیاسی نیز در مورد اهداف این سفر گفت: انگلستان همیشه تابع سیاست‌ها و استراتژی‌های امریکا بوده است اما در شرایط کنونی مولفه‌هایی وجود دارد که انگلستان را مجبور می‌کند تا راه نیمه مستقلی را در پیش بگیرد.

وی ادامه داد:  اولین مولفه مربوط به خروج انگلستان از اتحادیه اروپاست که می‌تواند هزینه‌هایی را برای این کشور در پی داشته باشد. این هزینه‌ها باعث اعتراض احزاب مخالف به حزب حاکم شده است و امکان دارد که انگلستان برای جبران مزایای از دست رفته در قبال خروج از اتحادیه به دنبال گسترش روابط با ایرانی باشد که جمعیت بالایی دارد و در عین حال از تکنولوژی غربی در اقتصاد خود استفاده می‌کند.

این استاد دانشگاه افزود: مولفه دیگر مربوط به موضوع برجام است و اینکه سه کشور بزرگ اروپا یعنی انگلستان، آلمان و فرانسه هیچ یک نمی‌خواهند از برجام خارج شوند و حتی تلاش می‌کنند ایران را در برجام نگه دارند. بنابراین چون آلمان به دنبال ایستادگی در برابر آمریکا و حفظ روابط با ایران است انگلستان نیز نمی‌خواهد از این موضوع عقب بماند.

زرگر  تصریح کرد: احتمالا  این سفر می‌تواند به باز شدن روابط اقتصادی منجر شود.

اقتصاد ایران رسانه وزیر امور خارجه وزیر خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر