کد خبر: 691707 A

رئیس کل گمرک ایران؛

رئیس کل گمرک ایران از عادی شدن وضعیت ترخیص کالا‌ها در گمرکات کشور خبر داد.

به گزارش ایلنا، فرود عسگری گفت: ­در­ شهریور ماه که بحث مابه التفاوت های ارزی ترخیص کالاها که قبلا ثبت سفارش شده بودند، مطرح بود و درباره میزان مبلغ،​ ابهام وجود داشت و مشخص نبود چه سازمانی این پول را باید وصول کند با حبس کالاها و مشکلاتی در گمرکات رو به رو بودیم اما در نهایت با مصوبه دولت تکلیف مشخص شد و این موضوع روند را سرعت بخشید. طبق مصوبه،­ مابه التفاوت ها را بانک‌های عامل باید وصول و برای گمرک گواهی صادر کنند.

وی ­با بیان اینکه تکلیف کالاهایی که باید مابه التفاوت را پرداخت کنند هم مشخص شده است، افزود: ­­با ابلاغ فهرست 3700 قلم تعرفه که مشمول معافیت از پرداخت مابه التفاوت شدند هم روند سرعت بیشتری پیدا کرد و الان وضعیت ترخیص کالاها به حالت عادی برگشته است و ما با چالش خاصی مواجه نیستیم.

عسگری ­در پاسخ به این سوال که سرعت ترخیص چقدر است؟ ­­گفت:­­ در گمرک از طریق سامانه از راه دور اظهارها صورت می گیرد و افراد هر لحظه از شبانه روز می‌توانند تحت بستر وب،­ کالاهایشان را اظهار کنند و ما در گمرک هم چیزی حدود 40 درصد کالاهای مربوط به واحدهای تولیدی، فعالان مجاز اقتصادی و آن هایی که شاخص‌هایی برایشان تعریف کرده‌ایم را اصلا به سیستم ارزیابی کارشناسی نمی‌فرستیم و مستقیم به سطح یک کنترل سیستمی که کالاهایشان با کمترین زمان ترخیص می‌شود، ارسال می کنیم مگر اینکه کالاها نیازمند مجوزهای سازمان های مختلف مثل استاندارد و... باشند.

رئیس کل گمرک ­در ادامه به موفقیت های گمرک اشاره کرده و افزود:­­ در گزارش شاخص ‌رقابت‌پذیری جهانی الان بهترین رتبه ای که ایران کسب کرده است مربوط به مولفه روند ترخیص کالا است که رتبه 71 را کسب کرده ایم و در شاخص تجارت فرامرزی هم 45 واحد صعود کرده ایم که مربوط به پنجره واحد و تجارت مرزی گمرک بوده و رتبه کشورمان از 166 به 121 ارتقاع پیدا کرده است که هر دو شاخص مربوط به عملکرد گمرک و استفاده از سامانه پنجره واحد می‌شود.

رئیس کل گمرک ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر