کد خبر: 691354 A

رئیس مرکز آمار ایران خبر داد:

برای حرکت به سمت پوشش هرچه بیشتر این نیازها در سال ٩٧ همه نیازهای آماری ارکان حاکمیت و دستگاه های اجرایی به ویژه حوزه های برنامه ریزی را جمع­ آوری نموده و انتظار می‌­رود با اولویت بندی آنها در شورای عالی آمار و تحت عنوان «فهرست آمار های رسمی کشور» همه تمهیدات و امکانات لازم برای تولید آنها در سطح کشور و بر حسب تفکیک ها و زیر بخش های مورد نیاز از قبیل جنسیت وتقسیمات کشوری فراهم شود.

به گزارش ایلنا، رئیس مرکز آمار ایران  با اشاره به تحولات گسترده در پاسخگویی به نیازهای نظام برنامه‌ریزی توسعه گفت :‌ نظام آماری کشور، داده‌ها و اطلاعات آماری پایه‌ای جمعیت ومحاسبات ملی (عملکرد همه بخش‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور) و شاخص‌های قیمت (انواع تورم تولید کننده و مصرف کننده) و اشتغال و بیکاری و درآمد و هزینه را مطابق با استانداردهای بین المللی هم از نظر فرآیند های تولید و هم از نظر زمان ارائه نتایج، ارائه می­‌نماید و در قالب سالنامه‌های آماری کشور و دستگاه های اجرایی به صورت سالانه حجم زیادی از داده ها و اطلاعات آماری تجمیع شده (aggregated) را بر حسب تفکیک‌های طبقه بندی‌های استاندارد بین المللی فعالیت ها را به صورت منظم ارائه می‌­نماید.

 وی افزود:‌ برای حرکت به سمت پوشش هرچه بیشتر این نیازها در سال ٩٧ همه نیازهای آماری ارکان حاکمیت و دستگاه‌های اجرایی به ویژه حوزه های برنامه ریزی را جمع­آوری نموده و انتظار می­رود با اولویت بندی آنها در شورای عالی آمار و تحت عنوان «فهرست آمار های رسمی کشور» همه تمهیدات و امکانات لازم برای تولید آنها در سطح کشور و بر حسب تفکیک ها و زیر بخش های مورد نیاز از قبیل جنسیت وتقسیمات کشوری فراهم شود.

همچنین برای تامین نیاز های آماری مقامات استانی و شهرستانی کشور طرح آمارگیری جامعی با مشارکت و همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ها در سال ٩٧ تهیه شده است که با اجرای آزمایشی آن در سه استان در سال جاری، امیدواریم در سال های بعد شاهد اجرای کامل آن در همه استانها باشیم و این نیاز بسیار مهم مقامات و برنامه ریزان استانی و شهرستانی را تامین نماییم.

پارسا   در رابطه با سطح دسترسی کاربران به داده ها و اطلاعات آماری گفت :‌یک نظام مدیریتی و برنامه­ریزی هوشمند قطعا باید کلیه نیاز های نظام آماری کشور اعم از قوانین و مقررات به روز، تشکیلات اداری متناسب، نیروی انسانی، بودجه و تجهیزات را به عنوان زیرساخت اصلی نظام برنامه ریزی و مدیریت و حکمرانی شایسته  به صورت کامل تامین نماید.

وی تاکید نمود:‌ تامین این نیاز ها و الزامات بهترین و پر بازده ترین سرمایه گذاری کشور در شرایط فعلی است که با ضریب تکاثری چند برابری موجب افزایش بازدهی امور حاکمیتی برنامه ریزی، مدیریت و ارزیابی همه ابعاد توسعه و در نتیجه شتاب مضاعف توسعه کشور خواهد شد.

پارسا در ادامه   با اشاره به نیاز های آتی آماری توسعه کشور و نظام برنامه ریزی کشور گفت:‌

برنامه ریزی توسعه کشور محدود به برنامه ریزی های کلان و بخشی در سطوح ملی، استانی و شهرستانی نیست، بلکه فعالیت های همه دستگاه های اجرایی، نهادها، بنگاه ها و مردم را در بر می‌گیرد. بنابراین باید با استفاده از روش های آماری ثبتی مبنا، همانند کشور های پیشرو و موفق، همه نیاز های آماری کاربران فوق الاشاره بر حسب تفکیک های بین المللی، فعالیت های اقتصادی ISIC  و مشاغل ISCO  و و ضع فعالیت ICSE  و همچنین تفکیک های جنسیتی، سن، سطوح درآمد و هزینه و مناطق جغرافیایی تا پایین ترین سطوح تقسیمات کشوری، معلولیت و ... صورت پذیرد و این کار شدنی است و در قالب فرآیند مدرن سازی نظام آماری کشور طراحی گردیده و به تدریج در حال اجرا است.

این مدرن سازی شامل تغییرات در نوع نگاه و بینش و نگرش به داده­ها و اطلاعات آماری به عنوان سرمایه اجتماعی، قوانین و مقررات، تشکیلات اداری و ظرفیت سازی های منابع انسانی، بودجه­ای و فرآیند­های مدیریت تولید و انتشار داده ها و اطلاعات آماری کشور است. با انجام این مهم و انجام کارهای عالمانه و مجاهدانه نظام آماری کشور از روش های سنتی به روش های ثبتی مبنا گذر خواهد کرد و داده ها و اطلاعات ثبتی با کیفیت جایگزین خود اظهاری ها و قضاوت ها و کارشناسی های مبتنی بر پیش داوری های ذهنی و تجربی ناقص و بعضا جهت دار خواهد شد.

 

پوشش دستگاه های اجرایی مرکز آمار ایران آمار های رسمی برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر