کد خبر: 691025 A

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام خبر داد؛

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام تاکید کرد: تخم مرغ وارداتی با قیمت مصوب ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان از این هفته توزیع می‌شود.

به گزارش ایلنا، حمید ورناصری با اشاره به اینکه تقاضای بازار در نیمه دوم سال معمولاً افزایش می‌‌‌یابد، گفت: وزارت جهاد کشاورزی و ستاد تنظیم بازار به منظور مدیریت بازار تخم مرغ در کشور از این هفته توزیع تخم مرغ وارداتی با قیمت مصوب ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان را آغاز می‌‌‌کند و این طرح تا هفته‌‌‌‌های بعدی نیز ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: به منظور ایجاد تعادل در بازار عرضه و تقاضای تخم مرغ تاکنون براساس مجوز دولت حدود شش هزار تن تخم مرغ از کشورهای آسیای میانه و ترکیه وارد شده است. ضمن اینکه میزان واردات تخم مرغ محدود است و در زمانی که بازار به تعادل برسد واردات معنا نخواهد داشت.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: براساس اطلاعات ارائه شده از معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید تخم مرغ در کشور حدود ۹۰۰ هزار تن است که چنانچه میزان تقاضا متعادل شود نیاز بازار از تولیدات داخل تأمین می شود و مشکلی از جنبه تأمین نیاز نخواهیم داشت.

ورناصری درباره علت افزایش قیمت تخم مرغ در مصوبه ستاد تنظیم بازار اظهار داشت: سال گذشته تخم مرغ وارداتی با قیمت مصوب ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان عرضه شد اما امسال با توجه به افزایش هزینه‌‌‌‌های تولید و مرغداری‌‌‌‌های داخل کشور به منظور حمایت از تولیدکننده داخلی و جلوگیری از وارد شدن ضرر و زیان به آنها ستاد تنظیم بازار قیمت ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان را تأیید کرد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته به علت شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ۲۵ میلیون قطعه مرغ از چرخه تولید به ویژه در واحدهای مرغ تخم‌‌‌گذار از چرخه تولید خارج شد، تصریح کرد: سال گذشته برای تنظیم و تعادل در بازار مصرف به ناچار تخم مرغ مورد نیاز بازار از واردات تأمین شد اما امسال با همکاری اتحادیه‌‌‌ها و تشکل‌‌‌های مرغداران و حمایت دولت شاهد ایجاد تعادل در تولید تخم مرغ داخلی هستیم.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام اضافه کرد: واردات و توزیع تخم مرغ برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به مصرف‌‌‌‌کنندگان است تا از این طریق بتوانیم قیمت‌‌ها را مدیریت کنیم.

ورناصری درخصوص تأمین نهاده‌‌‌‌های مورد نیاز واحدهای مرغداری خاطرنشان کرد: امسال در مقایسه با سال گذشته ۲۵ تا ۳۰ درصد میزان واردات و تأمین کنجاله سویا و ذرت افزایش یافته است و همچنین موجودی انبارها در بنادر جنوب و شمال کشور نیز به اندازه کافی و نیاز واحدهای مرغداری را پاسخگو خواهد بود.

وی ادامه داد: نهاده‌‌‌های مورد نیاز واحدهای مرغداری با همکاری بخش دولتی و خصوصی که شامل اتحادیه ها و تشکل‌‌های مرغداری است در بین واحدهای مرغداری توزیع می‌‌شود.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: هم‌‌‌‌اکنون بخش خصوصی به عنوان مباشر ستاد تنظیم بازار تعامل خوبی با شرکت پشتیبانی امور دام دارد و مرغداران می‌‌‌توانند سهمیه‌‌های خود را از اتحادیه‌‌ها و تشکل‌‌‌های مربوط و ادارات کل شرکت پشتیبانی امور دام در استان‌‌ها دریافت کنند.

ورناصری اضافه کرد: هیچ گونه مشکلی به لحاظ حمل و نقل نهاده‌‌‌های مرغداران وجود ندارد و براساس آمار گمرک و بنادر روزانه فقط دو هزار کامیون از خروجی بندر امام این محموله نهاده‌‌ها را منتقل می‌‌کنند.

وی ادامه داد: هم‌‌‌‌اکنون افزایش کرایه حمل از مشکلات مرغداران است که باید برای آن یک روش قانونمندی تعریف شود تا رانندگان و مرغداران هر دو منتفع شوند.

تخم مرغ حمید ورناصری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر