کد خبر: 690392 A

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی:

تابش اظهار داشت: جمعا 2220 میلیارد تومان وام بلاعوض به زلزله زدگان منطقه کرمانشاه پرداخت شده است و تاکنون 55 هزار واحد تعمیری به پایان رسیده است که از این رقم 38 هزار واحد در شهرها و 16 هزار واحد در روستاها بوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، علیرضا تابش در نشست خبری به مناسبت سالگرد زلزله کرمانشاه با اشاره به عملکرد یک ساله بنیاد مسکن در مناطق زلزله زده گفت: بلافاصله پس از وقوع زلزله ارزیابی‌های اولیه انجام شد و مشخص شد که در 10 شهر و 1623 روستا صد هزار واحد مسکونی تخریب و آسیب دیده‌اند.

وی ادامه داد: بر اساس بررسی‌های انجام شده 37 هزار واحد مسکونی تخریب شدند که از این رقم 10 هزار واحد در شهر و 27 هزار واحد روستایی بودند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه 63 هزار واحد تعمیری بودند، گفت: 63 هزار واحد مسکونی شهری و 20 هزار واحد مسکونی روستایی قابل مرمت و تعمیر بودند.

تابش ادامه داد:ا اسکان موقت و تامین کانکس اولین اقدام ما پس از وقوع سانحه بود که تا دو ماه مشغول تامین کانکس برای خانوار بودیم بنابراین در روستاها 15 هزار و 600 کانکس تامین شد و شهرها برای 9118 خانوار کانکس تهیه شد و برای مابقی خانوارها مبلغی به عنوان پرداخت اجاره برای اسکان موقت ارائه شد.

وی تاکید کرد: تامین کانکس با همکاری ارتش و سپاه برای خانوار متقاضی در طول دو ماه تهیه شد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به وام‌های ارائه شده برای احداث و تعمیر مسکن گفت: به طور متوسط هر خانوار امکان دریافت 220 میلیون تومان وام را داشتند.

وی با اشاره به جزئیات وام‌های پرداخت شده گفت: برای واحدهای احداثی 50 میلیون وام ارزان‌قیمت و 11 میلیون وام بلاعوض در شهرها و 25 میلیون وام ارزان قیمت و 10 میلیون وام بلاعوض در روستاها پرداخت شد.

تابش ادامه داد: حداکثر تسهیلات تعمیری در شهر و روستا برای واحدهای مسکونی و تجاری 12 میلیون وام ارزان قیمت و 2 میلیون تومان وام بلاعوض بوده است همچنین در شهر و روستا 10 میلیون تومان وام ارزان‌قیمت و 2 میلیون تومان وام بلاعوض پرداخت می‌شود.

تابش حداکثر تسهیلات برای مقاوم‌سازی و بهسازی 40 میلیون تومان وام ارزان‌قیمت بوده است نرخ سود وام ارزان‌ قیمت در شهر 5 درصد و در روستاها 4.5 درصد در نظر گرفته شده است.

تابش تاکید کرد: خانوارهایی که پیش از این صاحب یک واحد مسکونی بودند پس از زلزله توانستند از شهرداری مجوز ساخت دو طبقه را دریافت کنند که می‌توانستند از تمام این وام‌ها استفاده کنند که مجموع این وام‌ها به 210 میلیون تومان برای دو طبقه دریافت کنند.

تابش تاکید کرد: همچنین هزینه‌های غیرمستقیم هم به خانوارها ارائه د ادیم مانند پروانه رایگان، نظارت رایگان، پی‌کنی رایگان که میزان این هزینه‌ها به 11 میلیون تومان می‌رسید بنابراین در نهایت هر خانوار امکان استفاده از 221 میلیون تومان وام برای ساخت دو طبقه به همراه یک پایلوت را داشتند.

وی تاکید کرد: تاکنون 105 هزار و 777 پرونده به بانک‌ها از سوی بانک‌ها برای دریافت تسهیلات معرفی شد که از این رقم 99 هزار پرونده به مرحله ا نعقاد قرارداد رسیدند.

تابش تاکید کرد: جمعا 2220 میلیارد تومان وام بلاعوض به زلزله زدگان منطقه کرمانشاه پرداخت شده است و تاکنون 55 هزار واحد تعمیری به پایان رسیده است که از این رقم 38 هزار واحد در شهرها و 16 هزار واحد در روستاها بوده است.

رئیس بنیاد مسکن گفت: از 38 هزار واحد شهری احداثی پی‌کنی‌ها انجام شده است و از این رقم ساخت 18 هزار واحد به اتمام رسیده است.

وی ادامه داد: در مجموع در کل مناطق آسیب دیده 75 درصد پیشرفت فیزیکی در احداث و بازسازی و تعمیر واحدهای مسکونی پیشرفت فیزیکی داریم.

تابش ادامه داد: در این مدت توانستیم 54 هزار آهن‌آلات با قیمت مناسب برای زلزله زدگان تامین کنیم 11 هزار و 800 اسکلت پیچ و مهره در اختیار آنها قرار دهیم. همچنین 174 هزار تن سیمان رایگان از سوی بنیاد مستضعفان در اختیار مناطق زلزله زده قرار گرفت که از این میزان 174 هزار تن دادند 124 هزار تن را توزیع کردیم البته در این مدت با اعتصاب کامیون‌داران با مشکل توزیع سیمان مواجه بودیم که ناچار بودیم کامیون‌ها را با اسکورت به مناطق زلزله زده بفرستیم.

 

انقلاب اسلامی مسکن سانحه زلزله زدگان زلزله زده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر