کد خبر: 688335 A

سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان اتکا تفاهم نامه همکاری مشترک در راستای توسعه زراعت چوب و حفاظت از منابع طبیعی امضا کردند.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، امروز یک شنبه طی مراسمی با حضور رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، این تفاهم نامه همکاری به امضای یوسف پور مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان و مهندس بهدوست کلابی رودکناری مدیرعامل شرکت شفارود از زیر مجموعه‌های سازمان اتکا رسید.

در این مراسم، خلیل آقایی رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: انعقاد این تفاهم نامه ۱۰ ساله به منظور توسعه زراعت و حفاظت و حراست از جنگل‌های منطقه برای جلوگیری از تخریب و برداشت غیرقانونی و قاچاق چوب و همچنین اشتغالزایی صورت گرفته است.

آقایی با اشاره به اتمام ۱۱۰ قرارداد مربوط به بهره‌برداری از جنگل‌های شمال کشور بر اساس تکلیف قانون برنامه ششم توسعه، اظهار داشت: شرکت شفارود در شهرستان تالش جزو شرکت‌های بهره‌بردار از جنگل‌های منطقه بود که ۱۱ هزار هکتار جنگل جلگه‌ای نیز تحت پوشش داشت و در سنوات گذشته در قراردادهای مربوط به طرح جنگلداری اقدام به زراعت چوب می‌کرد.

وی افزود: بر اساس این تفاهم نامه، زارعت چوب در این اراضی ادامه خواهد یافت و علاوه بر آن این شرکت در زمین‌هایی که در منطقه خالی و مستعد هستند اقدام به کشت چوب خواهد کرد.

آقایی تصریح کرد: این اراضی جزو منابع ملی هستند که به صورت اجاره یا به صورت مشارکت عقد قرارداد می‌شوند.

وی با بیان این که در برنامه ششم توسعه ۷۵ هزار هکتار زراعت چوب هدفگذاری شده است، گفت: طرح زراعت چوب در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری آماده است و هر کسی که بخواهد می‌تواند مبادرت به زراعت چوب در اراضی شخصی کند.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور میزان چوب مورد نیاز کشور را حدود ۵ تا ۶ میلیون مترمکعب در سال عنوان کرد و اذعان داشت: ۶۰۰ هزار متر مکعب از چوب مورد نیاز کشور از محل بهره‌برداری از جنگل‌ها تامین می‌شد، اما با اجرای طرح تنفس و توقف بهره‌برداری از جنگل‌های شمال تلاش می‌کنیم بخشی از نیاز کشور از طریق توسعه زراعت چوب تامین شود.

وی درباره قاچاق چوب گفت: آمارها نشان می‌دهد بعد از اجرای طرح توقف بهره برداری از جنگل‌های شمال کشور، میزان قاچاق چوب ۵ درصد کاهش یافته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: حمل چوب با منشا جنگلی از نظر ما قاچاق محسوب می‌شود.

وی درباره گونه‌های قابل زراعت در کشور تصریح کرد: در حال حاضر گونه‌هایی همچون صنوبر، اکالیپتوس و پالونیا کشت می‌شود و بخش خصوصی می‌تواند سایر ارقام سریع الرشد را در صورت تایید موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع وارد کند.

در این مراسم، مدیر عامل سازمان اتکا، انعقاد این تفاهم نامه را گامی موثر برای حفظ و حراست از جنگل‌ها عنوان کرد و گفت: زراعت چوب در جنگل کار اصولی است که در دنیا برای توسعه جنگل‌ها، اشتغالزایی و درآمدزایی صورت می گیرد.

مهدی کربلایی اظهار داشت: با توجه به فعالیت ۵۵۰ کارگر در شرکت شفا رود و وابستگی هزاران کارگر و کارمند به فعالیت‌های این شرکت، توسعه زراعت چوب می‌تواند موجب رونق اقتصادی و رونق جنگل شود.

در این مراسم، نماینده مردم تالش و رضوان شهر و ماسال در مجلس نیز تصریح کرد: با توجه به توقف بهره برداری از جنگل‌های شمال طبق قانون برنامه ششم توسعه، قطعا واردات چوب بیشتر می‌شود و از این رو توسعه زراعت چوب اقدامی اساسی و ضروری است.

محمود شکری گفت: در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده برای حفظ و حراست از جنگل و توقف برداشت از چوب جنگل ها، سالانه ۶۰ میلیارد تومان در اختیار سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور قرار گیرد.

وی اظهار داشت: به دلیل محدودیت‌های کشور در تامین منابع اعتباری برای جذب نیرو، یکی از راهکارهای نگهداری و حفظ جنگل‌ها در برابر تخریب‌ها و تصرفات غیر قانونی، انعقاد قرار داد با شرکت‌هایی است که مسئولیت‌شان کمک به سازمان جنگل ها و حفظ منابع طبیعی است.

شکری افزود: شرکت شفارود یکی از شرکت‌های منطقه رضوان شهر استان گیلان است که بیش از ۱۲۰ هزار هکتار قرارداد برای حفاظت از جنگل های منطقه تالش را دارد.

 

جنگل جهاد کشاورزی حفاظت از منابع طبیعی زمین مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر