کد خبر: 686659 A

یک مقام مسئول وزارت جهاد خبر داد؛

مدیرکل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: نمونه‌های الگویی زنجیره ارزش خرما در پنج استان برتر خرماخیز کشور تا پایان امسال تشکیل می‌شود.

به گزارش ایلنا، مسعود لطیفیان راهکار اساسی برای افزایش بهره‌‌‌وری در باغات نخیلات را ایجاد زنجیره ارزش تولید خرما دانست و گفت: پایین بودن بهره‌‌‌وری آب، عدم امکان رقابت‌‌‌پذیری برای حلقه تولیدکنندگان به دلیل خرده مالکی، ایجاد ارزش افزوده پایین و پایین بودن سطح دانش فنی و تکنولوژی در حلقه تولید از جمله چالش‌‌‌های موجود در حوزه باغات نخیلات کشور هستند.

وی با بیان اینکه یکی از راه‌‌های برون رفت از این چالش‌‌ها، ایجاد زنجیره ارزش خرما است و در دنیا الگوهای مختلفی برای آنان وجود دارد، اظهار داشت: کشورهایی مانند تونس، مصر و مراکش با تشکیل حلقه‌‌های تولید در زنجیره خرما به موفقیت‌‌هایی رسیده‌‌اند.

مدیرکل دفتر امور میوه‌‌های گرمسیری و نیمه‌‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی، مدل‌‌های تولید محور، تشکل‌‌های تسهیل‌‌گر محور و خریدار محور را از جمله مدل‌‌‌هایی برای ایجاد زنجیره ارزش خرما برشمرد و تصریح کرد: بررسی‌‌ها نشان می‌‌دهد که مدل خریدارمحور یکی از موفق‌ترین مدل‌‌‌ها است و کشاورزی قراردادی که ما در وزارت جهاد کشاورزی دنبال می‌‌‌کنیم از مدل‌‌‌های موفق برای تشکیل زنجیره خرما است.

لطیفیان افزود: در نخلداری قراردادی در قالب زنجیره ارزش خرما میان نخلدار و یک شرکت خریدار پیش از آغاز فرآیند تولید منعقد می‌‌‌شود و توافق‌‌هایی برای تامین نهاده‌‌‌ها، مشاوره، بازاریابی و فروش محصول صورت می‌‌گیرد.

وی با بیان اینکه این مدل برای ایجاد زنجیره ارزش خرما در کشور مناسب ارزیابی است، خاطرنشان کرد که اجرای موفق این مدل نیاز به استراتژی دارد.

وی اضافه کرد: در تولید خرما هدف ما ایجاد امنیت غذایی، تامین نیاز صادراتی و تامین نیاز صنایع فرآوری است.

خرما مسعود لطیفیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر