کد خبر: 685708 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

شرکت‌های بزرگ فناوری طی چندسال اخیر تمرکز زیادی روی ایجاد بستر‌های مناسب برای توسعه هرچه بیشتر اینترنت اشیا(IOT) داشته‌اند و دولت‌ها نیز برای توسعه زیرساخت‌های این فناوری تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند.

به گزارش ایلنا، در این میان مسئولان کشور ما هم  هر از چندگاهی از اهمیت و توسعه زیرساخت‌های مناسب برای ورود اینترنت اشیا به کشور خبر می‌دهند.

اما از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان تلاش‌های دولتمردان را کافی نمی‌دانند و معتقدند ایران برای پذیرایی از اینترنت اشیا بسیار عقب‌تر از کشورهای پیشرفته و درحال توسعه است.

محمدرضا تنومند کارشناس فناوری اینترنت اشیا در این‌باره به خبرنگار ایلنا گفت: متاسفانه زیرساخت‌های ما هنوز آمادگی استفاده از اینترنت اشیا را ندارد و شواهد حاکی از آن است که روند توسعه این زیرساخت‌ها بسیار کند پیش می‌رود.

وی افزود: یکی از مهمترین بسترهای اینترنت اشیا، مهاجرت از نسل چهارم آدرس‌های IP به نسل ششم است که هنوز معلوم نیست این پروژه در کشور ما در چه مقطعی قرار دارد.

تنومند درباره اهمیت نسل جدید آدرس‌های IP  اظهار کرد: هر دستگاهی برای استفاده از اینترنت به یک شناسه خاص نیاز دارد که از چند عدد در کنار هم تشکیل شده است.

این کارشناس افزود: با اضافه شدن دستگاه‌های آنلاین، ظرفیت این شناسه‌ها رو به اتمام است و برای حل این مشکل باید به نسل ششم ، مهاجرت کرد.

به گفتی وی، نسل ششم آدرس‌های IP از حجم عظیمی از اعداد و شناسه‌ها پشتیبانی می‌کند و کشور‌هایی که قصد استفاده از فناوری اینترنت اشیا را دارند ، ناگزیر باید به این نسل از آدرس‌ها هجرت کنند.

تنومند با انتقاد از روند مهاجرت از نسل چهارم آدرس‌های IP به نسل ششم در ایران گفت: از دولت دهم تا به حال مسئولان برای عملی کردن این مهاجرت تلاش‌هایی کرده‌اند یا حداقل اینطور اعلام می‌کردند اما هنوز بعد از گذشت چند سال این اتفاق روی نداده است.

این کارشناس افزود : به جرات می توان گفت اگر این مهاجرت هرچه سریع‌تر صورت نگیرد ، باید دور استفاده از خودروهای خودران، ربات‌ها و دیگر دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت خط کشید.

وی اظهار کرد: بر اساس پیش‌بینی‌ها، بازار جهانی اینترنت اشیا تا سال 2020 به بیش‌از 7 تریلیون دلار خواهد رسید و در این مدت حدود 30 میلیارد دستگاه به اینترنت متصل خواهند شد و  اگر ما نتوانیم سهم قابل توجهی از این بازار بزرگ کسب کنیم ، ازنظر تکنولوژی و اقتصادی آسیب فراوانی خواهیم دید.

ایران اینترنت دلار دولت فناوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر