کد خبر: 685637 A

عضو انجمن انرژی‌های تجدید پذیر اتاق بازرگانی ایران

عضو انجمن انرژی‌های تجدید پذیر نمایندگان مردم اگر می‌خواهند به مدارس کمک شود باید از بودجه وزارت آموزش و پرورش یا وزارت فرهنگ استفاده کنند، نه از جیب وزارت نیرو؛ وزارت نیرو بار یارانه‌ها را به دوش می‌کشد، دیگر طاقت رایگان شدن برق را ندارد؛ گفت: اقتصاد برق با مشکل رو به روست و نباید در این شرایط، بار جدید و اضافه‌ای بر دوش وزارت نیرو گذاشته شود. اگر برنامه و توان اجرای یک طرح اساسی برای یارانه‌های انرژی را نداریم، و شرایط اقتصادی و سیاسی جامعه مناسب نیست، در کوتاه مدت می‌توان تعرفه‌های برق مشترکین پرمصرف که 20 تا 25% مشترکین هستند به نرخ واقعی عرضه شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمد حسن غفوری، عضو انجمن انرژی‌های تجدید پذیر (اتاق بازرگانی ایران) در نشستی خبری گفت: تعرفه برق خانگی در ایران حدود 0.5 سنت یورو بر کیلووات ساعت است و پس از کشور ونزوئلا یکی از ارزان‌ترین برق‌ها در جهان است، حجم یارانه عظیمی که به برق مصرفی داده می‌شود، موجب شده است که دخل و خرج وزارت نیرو با هم نخواند، اقتصاد برق با مشکل مواجه شود، وزارت نیرو نتواند بهای برق نیروگاه‌ها را بپردازد، تمایل به سرمایه گذاری در نیروگاه‌ها چه از جانب سرمایه گذاران چه از جانب بانک‌ها برای ارائه تسهیلات کم شود و در نتیجه در سال 97 با خاموشی روبرو شویم. انرژی‌های تجدیدپذیر جزو خانواده وزارت نیرو هستند، اگر اقتصاد برق با مشکل مواجه شود، همه خانواده وزارت نیرو ضرر می‌کنند.

وی در خصوص یارانه‌های انرژی در کشور افزود: مسلما نمی‌توان برای مدت طولانی یارانه‌های انرژی را به این شکل در کشور توزیع کرد. اکنون حجم یارانه انرژی تقریبا برابر با تولید ناخالص داخلی شده است؛ ارزش واقعی انرژی در کشور درک نمی‌شود، و وزارت نیرو و وزارت نفت بدلیل مصرف بی رویه انرژی، با کمبود برق، کمبود گاز و بنزین مواجه هستند. دولت می‌بایست در سال های گذشته که وضعیت اقتصادی بهتر بود، تعرفه‌های برق، گاز و بنزین را حداقل به اندازه تورم افزایش می‌داد تا کار برای آینده سخت‌تر نشود.

وی در ادامه تاکید کرد: برای اصلاح یارانه انرژی در کشور در بلند مدت به یک طرح جامع و همه جانبه نیازمندیم، طرحی که در آن، ارزش واقعی انرژی برای مشترکین محسوس شود، طرح‌های بهینه سازی معنا پیدا کنند، ولی بار اقتصادی طرح، بر دوش طبقات پایین و متوسط نباشد، و به مرور یارانه‌های انرژی از این شکلی که عرضه می‌شوند، اصلاح شود. ولی در کوتاه مدت نیز باید کاری کرد که وضعیت از این وخیم‌تر نشود. اگر برنامه و توان اجرای یک طرح اساسی برای یارانه‌های انرژی را نداریم، و شرایط اقتصادی و سیاسی جامعه مناسب نیست، حداقل کاری که می‌توان کرد این است که تعرفه‌های برق مشترکین پرمصرف که 20 تا 25% مشترکین هستند به نرخ واقعی عرضه شود.

وی سپس از طرح‌هایی مانند رایگان کردن برق مدارس دولتی و غیر دولتی و نیز مساجد اظهار تعجب کرد و افزود: در انتهای سال 96، تعدادی از نمایندگان مجلس طرحی را مطرح کردند که انرژی در مدارس رایگان شود. ما می‌دانیم که مدارس، محل آموزش و پرورش نسل آینده جامعه است، صحیح نیست که مصرف گرایی بدون توجه به بهای واقعی کالای ارائه شده از جمله برق، ترویج شود. مدارس جایی است که می‌باید دانش آموزان همراه با معلمین خود ارزش واقعی انرژی را که بسیار بیشتر از تعرفه‌های عرضه شده در جامعه است درک کنند و نحوه صحیح مصرف را فرا بگیرند، نه اینکه تعرفه‌های مدارس را از تعرفه‌های یارانه‌ای فعلی نیز کمتر و رایگان کنیم. رایگان کردن انرژی مدارس، اشتباه‌ترین کار در نادرست ترین مکان، در نادرست‌ترین سن است که امیدواریم دولت و مجلس در اجرای آن تجدیدنظر کنند.

غفوری در ادامه گفت: بنظر من نمایندگان دولت در مجلس (وزارت نیرو و سازمان برنامه) نیز در این امر مقصر هستند که در زمان ارائه چنین طرح‌هایی از سوی مجلس، مقاومت نمی‌کنند. اکنون متاسفانه شنیده شده است که دولت در حال تدوین دستور العمل اجرای این طرح است. بخش روابط عمومی وزارت نیرو و توانیر در سال های گذشته می‌بایست در زمینه قیمت تمام شده برق آگاهی رسانی بسیار قوی‌تری بخصوص برای مسئولین انجام می‌داد و در جلسات مجلس شرکت و این نتایج را ارائه می‌کرد.نکته دیگر این که نمایندگان مردم اگر می‌خواهند به مدارس کمک شود باید از طریق بودجه وزارت آموزش و پرورش و یا بودجه‌های فرهنگی این کار را انجام دهند، چراکه با رایگان کردن برق و انرژی مدارس، فشار مضاعفی بر بدنه وزارت نیرو وارد می‌شود که نتیجه آن تشدید کمبود برق و خاموشی خواهد بود.

وی افزود: این وظیفه بر دوش کارشناسان است که در زمینه چنین طرح‌هایی اگاهی رسانی کنند. در ایران هر دو سال یکبار، با انتخابات مجلس و یا دولت روبه رو هستیم و بنابراین مجلس و دولت ملاحظاتی دارند، اما خوشبختانه کارشناسان انرژی کشور بدون درگیر بودن در مسائل انتخابات و نیاز به جلب رای مردم، می‌توانند به وظایف خود عمل کنند و دولت و مجلس را از نتایج زیانبار تصمیمات غیر کارشناسی آگاه کنند.

اقتصادی و سیاسی انرژی وزارت آموزش و پرورش وزارت نیرو اتاق بازرگانی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر