سرخط خبرها:
کد خبر: 684275 A

زنگنه مطرح کرد:

وزیر نفت با بیان اینکه راندمان 32 درصد نیروگاه‌ها با وجود مصرف معادل 2 میلیون بشکه نفت خام به محیط زیست آسیب رسانده و ثروت کشور را هدر می‌دهد اظهار داشت: وقتی قیمت سوخت صفر است که آن را هم نمی‌دهند ما باید علاوه بر کار قیمتی اقدام غیر قیمتی هم داشته باشیم تا این اوضاع بهبود یابد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، بیژن نامدار زنگنه در مراسم توسعه متروی شهری تهران و هشت کلانشهر که بین وزارت نفت و شهرداری تهران و کلانشهرها امضا شد، اظهار داشت: این اقدام کار مهمی است باید تلاش کنیم امید در دل مردم تقویت کرده و نشان دهیم زنده هستیم و تسلیم شرایط سخت نمی‌شویم.

وی تصریح کرد: ما از سال 93، ده هزار روستا را گازرسانی کردیم که حتی یک سنت هم از دولت نگرفتیم و این در حالی بود که از زمان هوخشتره 14 هزار روستا گاز ارسال شده بود.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: پول تامین پروژه‌های گازرسانی روستایی از محل صرفه‌جویی سوخت مایع بود که باعث شد میلیون‌ها روستایی و شهری راضی باشند.ضمن اینکه علاوه بر صرفه‌جویی مصرف سوخت درآمد ارزی کشور نیز افزایش یافت و 90 درصد به این پروژه‌ها به پیمانکاران داخلی سپرده شد. بنابراین پروژه‌ای برد– برد – برد بود هم مردم و هم دولت و هم محیط زیست برنده بودند.

وی با تاکید براینکه ما دنبال این هستیم وضع مصرف بنزین و گازوییل بهبود یابد تا آلودگی تهران و کلانشهر کاهش یابد، تصریح کرد: اکنون اکثر کلانشهرها بنزین یورو 4 مصرف می‌شود و در دیگر شهرهایی که یورو 4 نیست میزان آلایندگی بالا نیست و اکدان بنزین پایین است. یکی از دلایل آلایندگی‌ها مصرف‌کنندگان هستند و دیگری تعداد بالای خودروها است.

زنگنه با بیان اینکه راه‌آهن حمل‌ونقل عمومی زیر ساخت قابل توجهی دارد، خاطرنشان کرد: نیاز است که این زیر ساخت‌ها تجهیز شود تا رضایت‌مندی مردم افزایش یابد و این کاری است عقلانی است.

وزیر نفت در ادامه گفت: بنده همان جلسه‌ای که مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به جلسه هیات دولت برای تصویب احداث مترو بود حضور داشتم. ایشان آمدند که از تصویب آن دفاع کنند. میزان رأی‌گیری کنار مهندس موسوی نشسته بودند که از ایشان هم خواستند رای مثبت بدهند. ایشان هم رأی دادند ولی در هر حال میزان آرا شکننده بود.

وی با بیان اینکه با اجرای ماده 12 رفع موانع تولید در واقع ما صرفه‌جویی خریداری می‌کنیم، تاکید کرد: این ماده باید تحقق یابد اما متاسفانه سال 97 ماده 12 به حالت احتضار افتاده که باید تلاش کنیم برای سال 98 آن را زنده کنیم چراکه این موضوع اکنون مغلوب یارانه‌ها شده است. البته این‌ها دشمن هم نیستند و می‌توانند به هم کمک کنند. ما نیز باید سعی کنیم این موضوع حل شود چراکه دولت و مردم هر دو به آن نیاز دارند بنابراین هر طرحی که مردم را راضی کنند واجب است که اجرا شود.

زنگنه گفت: در کار بهینه‌سازی به معنای عام کارهای زیادی در دست اجرا و بزرگترین کار جایگزین کردن گاز طبیعی با سوخت مایع است. سال 92، 27 میلیارد لیتر سوخت مایع در نیروگاه‌ها توزیع شد که معادل 18 میلیارد دلار بود و اگر ادامه پیدا می‌کرد کشور قابل اداره نبود و همه کشور پر از مازت می‌شد که محیط زیست تحمل آن را نداشت اما اکنون میزان مصرف مازت ناچیز شده فقط در زمستان به‌دلیل افزایش مصرف خانگی گاز میزان مصرف مازت هم افزایش می‌یابد.

وی با تاکید بر اینکه باید آیین‌نامه مصرف بهینه در خانه‌ها رعایت شود، یادآور شد: در حال حاضر 98 درصد جمعیت‌شهری و 80 جمعیت روستایی گاز دارند که این میزان 90 درصد کل را شامل می‌شود و تا دو سال آینده به 95 درصد می‌رسد اما همچنان  آلایندگی و اسراف زیاد است و شدت مصرف انرژی وحشتناک است.

وزیر نفت با بیان اینکه در حال حاضر علائم قیمتی غلط است، تصریح کرد: گاز مایع را ما 10 دلار می‌دهیم درحالیکه قیمت بین‌المللی آن 550 دلار است بنابراین واقعا علائم غلط است.

وی یادآور شد: ما نباید از مردم طلبکار باشیم. باید خودمان کار را درست کنیم. استانداردها و ساخت‌وسازها درست شود و آیین‌نامه مبحث 19 درست عمل شود تا مصرف کم شود. باید همه با هم کمک کنیم و از استانداران و شهرداران بخواهیم کمک کنند مصرف خانگی گاز همان‌گونه که درباره برق اتفاق افتاد کم شود.

ویر نفت ادامه داد: امسال تابستان مصرف نیروگاه‌ها 290 میلیون متر مکعب معادل 2 میلیون بشکه نفت خام بود درحالیکه راندمان نیروگاه‌ها 32 درصد بود و این به محیط زیست آسیب زده و ثروت کشور را هدر می‌دهد.

وی افزود: ما دعوا می‌کنیم که راندمان بالا برود اما وقتی قیمت سوخت صفر است و آن را هم نمی‌دهند اتفاقی نمی‌افتد. باید کار غیر قیمتی هم انجام شود تا بهینه‌سازی صورت گیرد.

زنگنه با تاکید بر اینکه باید در مجلس دنبال کنیم که ماده 12 اجرایی شود، خاطرنشان کرد: باید کاری کنیم که ماده 12 که اکنون محتضر است مرحوم نشود. توسعه مترو، کار و تولید امید در این شرایط که در مقابل فشار خارجی هستیم مهم هستند.

وی در پایان یادآور شد: در این شرایط باید سعی کنیم تامین فاینانس خارجی به تاخیر نیفتد تا مردم آثار کار را ببینند و فاصله قطارها کم شود و بار ترافیکی از روی زمین به زیر زمین منتقل شود.

بیژن نامدار زنگنه نفت وزارت نفت نفت خام فروش نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر