کد خبر: 678019 A

۱۰ مهرماه و به طور رسمی؛

پیشنهاد ثبت «روز ملی صنعت گاز» در تقویم کشور به طور رسمی در تاریخ دهم مهرماه به مجلس شورای اسلامی، وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران، تقدیم شد.

به گزارش ایلنا، محسن شمس مجری نمایشگاه ضمن اعلام این مطلب گفت: در مراسم افتتاحیه اولین دوره نمایشگاه صنعت گاز ایران که در شهریورماه گذشته برپا بود، موضوع ثبت «روز ملی صنعت گاز» مطرح شد.

وی ادامه داد: بر این اساس در هفته گذشته پیشنهاد رسمی آن به وزیر نفت، رییس و اعضای کمیسیون انرژی مجلس و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، ارائه تا به صلاحدید ایشان، موضوع برای طی امور معمول و تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی، در دستورکار قرار گیرد و سالروز تاسیس شرکت ملی گاز ایران، زمان پیشنهادی برای ثبت این روز ملی است.

مسئول ستاد برگزاری نمایشگاه صنعت گاز ایران در تشریح دلایل این پیشنهاد و ضرورت نگاه ویژه به صنعت گاز اظهار داشت: با توجه به گستردگی و گذشت نیم قرن از سابقه صنعت گاز کشور، اولویت‌های راهبردی آن در توسعه و افزایش ثروت ملی، نقش موثرش در تثبیت و ارتقای جایگاه ایران در عرصه بین‌المللی از طریق تامین منبع انرژی تضمین شده و پیش‌بینی رشد ۵۰ درصدی تقاضای جهانی گاز تا سال ۲۰۴۰ میلادی، وجود نگاه ویژه به این صنعت با اهمیت در سطوح مختلف بخش دولتی و خصوصی کشور، ضروری است.

شمس افزود: اسناد بالادستی کشور از جمله سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه کشور و اولویت‌های راهبردی وزارت نفت به همراه برنامه‌ها و پروژه‌های پیش‌‌بینی و اجرا شده، مبین اهتمام ویژه به توسعه صنعت گاز و نیل به اهداف تعیین‌‌شده در عالی‌ترین سطوح قانون‌گذاری، تصمیم‌‌‌سازی و اجرایی کشور است. هرچند در برخی از بخش‌ها نظیر تجارت، افزایش ضریب برداشت و کاهش شدت مصرف گاز تا حصول مطلوب، فاصله وجود دارد ولیکن طی مسیر سختِ پیش‌رو با اراده ملی میسر است.

وی توضیح داد: تعریف رویدادهای طراز اول برای اولویت‌های هر کشور از مصادیق بارز نگرش ویژه به آن مقوله است که تعیین و اختصاص روز ملی برای صنعت گاز، یک گام دیگر در توجه بیشتر به این صنعت و برشماری ویژه آن در اولویت‌های کم‌نظیر و حتی بی‌‌‌‌نظیر کشور است تا صنعت گاز در گرامیداشت ملی خود نیز، هم طراز صنعتِ مهم نفت قرار گیرد.

مسئول ستاد برگزاری نمایشگاه گاز ایران در توصیف اهمیت این پیشنهاد در جنبه بین‌‌المللی نیز تصریح کرد: در صورت تصویب این پیشنهاد و تحقق این تصمیم در بعد ملی، ایران در مقایسه با کشورهای رقیب، پیش گام بوده و به دلیل رتبه و جایگاه خود در بین دارندگان ذخایر و تولیدکنندگان، تعیین روز ملی صنعت گاز ایران، دارای تاثیر در عرصه بین‌المللی نیز خواهد بود.

مجلس شورای اسلامی وزارت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر