کد خبر: 676232 A

مدیر عامل آب و فاضلاب شهری استان اصفهان:

مدیر عامل آبفای اصفهان گفت: با مدیریت بخش مصرف و همکاری کم‌نظیر مردم در اصفهان شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنیم که نه تنها دچار جیره‌بندی نشویم بلکه مردم نسبت به دیگر نقاط کشور کمترین مشکلات اجتماعی را در خصوص محدودیت آبی در اصفهان داشتند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، هاشم امینی مدیر عامل آب و فاضلاب شهری استان اصفهان در نشست حاشیه ای چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حالیکه در تمامی سطح کشور به دلیل شرایط اقلیمی و خشکسالی‌های متوالی با کمبود بارش‌ها و تنش‌های آبی در ابعاد مختلف مواجه بود فلات مرکزی ایران و استان اصفهان نیز از شرایط بسیار سخت تابستان مستثنی نبود.

وی افزود: تابستان بسیار سختی را پشت سرگذاشتیم در حالیکه در تمامی سطح کشور به دلیل شرایط اقلیمی و خشکسالی‌های متوالی با کمبود بارش‌ها و تنش‌های آبی در ابعاد مختلف مواجه بودیم.

امینی با بیان اینکه پیش‌بینی سازمان هواشناسی برای سال آبی 96 - 97 سالی نرمال بود و سناریوهای تامین آب به صورت خوشبینانه تعیین شد گفت: اما وقتی به بهمن ماه رسیدیم دیدیم که بارش‌ها رخ نداده و مجموعه وزارت نیرو یک سناریو بسیار بدبینانه را برای آب شرب تعیین کرد.

وی گفت: کاهش بارش‌ها و کاهش شدید آورد سد زاینده‌رود وضعیت تامین آب 4 میلیون نفر در اصفهان و 1.5 میلیون نفر در یزد را با تنش همراه کرد.

مدیر عامل آب و فاضلاب شهری اصفهان درخصوص میزان آوردهای سد زاینده‌رود گفت: در سال آبی ۹۵-۹۶یک میلیارد و 270 میلیون متر مکعب آورد زاینده رود را داشتیم در حالیکه در سال آبی ۹۶-۹۷ این میزان به 670 میلیون متر مکعب کاهش یافت.

وی ادامه داد: بر این اساس وزارت نیرو کشاورزان را از چرخه تخصیص آب حذف کرد و سهم بخش صنعت را 40 درصد و سهم بخش شرب را 20 درصد کاهش داد تا بتوانیم از شرایط تنش‌زای تابستان عبور کنیم.

امینی بیان کرد: به نحوی برنامه‌ریزی می‌کردیم که کمترین قطعی آب را داشته باشیم. در سناریوی اولیه حتی بحث نوبت‌بندی و جیره‌بندی که جزو خط قرمزهای ما هست نیز مطرح شده بود اما توانستیم با مدیریت بخش مصرف و همکاری کم‌نظیر مردم در اصفهان شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنیم که نه تنها دچار جیره‌بندی نشویم بلکه مردم نسبت به دیگر نقاط کشور کمترین مشکلات اجتماعی را در خصوص محدودیت آبی در اصفهان داشتند.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع ما 20 درصد کاهش تخصیص آب در سال آبی اخیر داشتیم که منجر به کاهش تولید 9.68 درصدی آب شد اما در عین حال با همکاری مردم شاهد کاهش 9 درصدی مصرف آب شرب بودیم.

این مقام مسئول با اشاره به توجه مردم اصفهان به اصلاح الگوی مصرف در بخش خانگی اظهار داشت: در سال 86، سرانه مصرف آب به ازای هر نفر در بخش خانگی در سطح اصفهان 189 لیتر در روز بود که این میزان هم‌اکنون به ازای هر فرد به 154 لیتر در روز رسیده و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در سال‌های آینده به 130 لیتر برسد.

وی گفت: راه نجات آب و راه کمک به آیندگان و فرزندان ما مدیریت مصرف است.

امینی با بیان اینکه در اصفهان به منظور بهینه‌سازی مصرف آب با صنایع بزرگ قراردادهایی امضا شده تا به جای آب خام از پساب فاضلاب استفاده کنند افزود: قراردادی با کارخانه فولاد مبارکه اصفهان داریم که طی آن این کارخانه 600 کیلومتر لوله‌گذاری فاضلاب خواهد کرد و با سرمایه‌گذاری خود یک تصفیه‌خانه فاضلاب احداث می‌کند که این سرمایه‌گذاری در بخش احداث تصفیه‌خانه و خطوط لوله فاضلاب مربوط به 9 شهر اصفهان است. فولاد مبارکه می‌تواند در ازای این سرمایه‌گذاری تا 35 سال آینده از پساب فاضلاب تصفیه شده استفاده کند. با کارخانه ذوب‌آهن اصفهان نیز به امضا رسیده تا این کارخانه هم در سال‌های آینده به جای استفاده از آب خام، تامین آب خود را از محل پساب فاضلاب انجام دهد.

 

 

آب و فاضلاب استان اصفهان اصفهان صنعت مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر