کد خبر: 661461 A

رئیس اتحادیه فروشندگان اتومبیل و نمایشگاه‌داران در گفت‌وگو با ایلنا:

رئیس اتحادیه فروشندگان اتومبیل و نمایشگاه‌داران گفت: متاسفانه هیچ کس اعم از وزیر یا سازمان صنعت و معدن پاسخگو نیست که چگونه می‌شود در عرض 20 روز پراید 24 میلیونی به 40 میلیون برسد چطور در بحث قیمت‌گذاری بلیط هواپیما پس از یک هفته آقایان ورود کردند و بازار را سر و سامان دادند اما خودرو که جزو کالاهای اساسی است هیچ صحبتی در مورد آن نمی‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان اتومبیل و نمایشگاه‌داران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص آخرین روند بازار خرید و فروش خودرو گفت: آشفتگی بازار همچنان از 20 روز گذشته ادامه دارد و علت آن هم عدم عرضه خودور از سوی خودروسازان است.

سعید موتمنی ادامه داد: در چند روز اخیر فقط چند نمایندگی خاص خودرو به صورت محدود اقدام به عرضه کردند اما همچنان بازار تشنه است و همین عامل سبب شده که در این لحظه قیمت پراید به  40 میلیون  تومان برسد.

وی گفت: متاسفانه هیچ کس اعم از وزیر یا سازمان صنعت و معدن پاسخگو نیست که چگونه می‌شود در عرض 20 روز پراید 24 میلیونی به 40 میلیون برسد چطور در بحث قیمت‌گذاری بلیط هواپیما پس از یک هفته آقایان ورود کردند و بازار را سر و سامان دادند اما خودرو که جزو کالاهای اساسی است هیچ صحبتی در مورد آن نمی‌شود.

موتمنی تصریح کرد: در ابتدای سال خودروسازها تقاضای افزایش قیمت 20 درصدی را داشتند اما پس از بحث و جدل‌های فراوان شورای رقابت با 7 درصد موافقت کرد همین عامل باعث شد که خودرو سازها شکایت به مجلس ببرند و خواستار فروش خودرو به قیمت 5 درصد زیر قیمت حاشیه بازار باشند، در آنجا هم از آنها حمایت شد و بحث آزادسازی قیمت‌ها مطرح شد و حتی برخی نماینده‌ها گفتند که قیمت گذاری دستوری معنی ندارند و همین عوامل باعث شد که خودورسازها مصمم تر بشوند و الان هم با کاهش عرضه خودرو به بازار مشکل ایجاد کرده‌اند.

وی در خصوص برخی اظهارات مبنی بر نبود قطعه و پایین آمدن تولید گفت: یک خودروی 45 میلیون تومانی مگر چقدر ارزبری دارد که افزایش قیمت ارز یا محدودیت‌های وارداتی بر آن تاثیر گذاشته است مگر مدیران خودروسازی سالها شعار خودکفایی نمی‌دادند چرا اکنون بعد از این همه شعار دادن‌ها، یک شبه مونتاژ کار پراید شده‌ایم.

وی در پایان گفت: خودرو یک کالای اساسی و مهم است و دولت باید بر روی آن نظارت کند اگر هم می‌خواهند به مردم فشار کمتری وارد شود با توجه به اینکه بیشتر مردم خودروهای 70 میلیونی استفاده می‌کنند به این خودروها ارز یارانه‌ای اختصاص دهند تا بازار از این تلاطم خارج شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، لیست قیمت‌های زیر تا صبح امروز به این شرح است:

11

 

 

ارز افزایش قیمت ایران خودرو سایپا کالاهای اساسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر