کد خبر: 656401 A

لطفی:

شستا با راهبری سرپرست جدید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، هیئت امنا و مدیریت سازمان تأمین اجتماعی و بکارگیری همه ظرفیتها همچنان با سرلوحه قرار دادن شفافیت، پاسخگویی و نظارت برنامه های ابلاغی بویژه مصوبات هیئت مدیره را پیگیری و محقق خواهد کرد.

به گزارش ایلنا، مرتضی لطفی در نشست هم اندیشی و همدلی محسنی بندپی سرپرست جدید وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با مدیران عالی این شرکت در محل ساختمان مرکزی شستا با اشاره به چگونگی شکل گیری شستا گفت : این مجموعه با هدف حفظ و ارتقای ارزش ذخایر و سرمایههای بیمه شدگان تأمین اجتماعی و استفاده بهینه از قابلیتهای بالقوه خود به دنبال توسعه پایدار و فعالیت اقتصادی شفاف ، قانونمند ، پاسخگو ، مطمئن در چارچوب نظام حاکمیت شرکتی است.

وی با اشاره به فعالیت ۲۷۴ شرکت در قالب ٩هلدینگ افزود: ۹۵ شرکت از طریق رد دیون دولت ، ۱۱۶ شرکت بصورت احداثی و ۵۴ شرکت نیز در رأساً خریداری شده است که بیش از ۸۰ درصد سودآوری شستا از طریق شرکتهای إحداثی و خریداری شده صورت میگیرد.

لطفی با تبیین راهبردهای شستا تصریح کرد: اصلاح نظام بنگاهداری، کاهش سطح مالکیت پرتفوی تا ۴۰ درصد سهم بازار کالا و خدمات و خروج از شرکتهای زیانده ، کم بازده و خارج از استراتژی ، گسترش فعالیتهای بینالمللی ، تکمیل زنجیره ارزش ، توسعه حضور در بازار سرمایه و افزایش بهره وری و تقویت نظام راهبری شرکتی با هدف ارتقاء پاسخگویی و شفافیت و رشد سطح نظارت و کنترل شرکتهای تابعه از جمله مهمترین این راهبردها است.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی با اشاره به برنامه پنج ساله شستا در افق ۱۴۰۱ گفت : اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی، بهینه سازی پرتفوی موجود شستا ، خروج از بنگاهداری با هدف تأمین مالی پروژههای در دست اجرا به میزان ۱۰ هزار میلیارد تومان در افق ۵ ساله ، تکمیل و بهره برداری پروژه های سرمایه گذاری نیمه تمام به مبلغ ۵۳ هزار میلیارد تومان، استفاده از منابع مالی خارجی ، افزایش سرمایه شستا در دو مرحله از ۳۹۰۰ میلیارد تومان به ۸۰۰۰ میلیارد تومان مطابق مصوبه مجمع و در مرحله دوم از ۸۰۰۰ به ۱۵۰۰۰ میلیارد تومان تا پایان سال ۱۴۰۰ ، ورود به بورس شرکتهای تابعه از جمله هلدینگ صدر تأمین ، پتروشیمی غدیر ، پرسی ایران گاز ، ایرانسازه ، ملی نفت کش و ...، بهبود ساختار منابع انسانی و کاهش هزینههای مالی تا ۵۰ درصد از مهمترین محورهای این برنامه ۵ ساله است.

وی با اشاره به جایگاه مهم شستا در صنعت و تولید افزود : سهم شستا از ظرفیت تولید پتروشیمی ۲۳درصد ، فولاد ۱۸ درصد ، دارو ۲۲ درصد ، سیمان ۳۰ درصد ، حمل ونقل دریایی نفت ۳۳ درصد و حمل ونقل دریایی بار۱۸ درصد و .... است.

لطفی ضمن رد برخی اظهارات در باره سهم ۳۰ درصدی شستا از اقتصاد کشور تصریح کرد:براساس عملکرد واقعی شستا در قالب گزارشات مالی تلفیقی حسابرسی شده ، جمع کل ارزش کالا وخ دمات فروخته شده در گروه شستا در سال منتهی به ۳۱ خرداد۹۶ مبلغ ۲۷۹۰۰ میلیارد تومان محقق گردیده است.از مقایسه این مبلغ با ارزش کل تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت جاری در سال ۱۳۹۵ به مبلغ ۲،۳۱۳،۸۷۶میلیارد تومان (منبع امار بانک مرکزی) ، سهم شستا از اقتصاد ملی حدود ۲/۱ درصد است.

مدیرعامل شستا خاطر نشان کرد: ارزش کل داراییهای شستا ( خالص ارزش پرتفوی سرمایه گذاری ها ) حدودا مبلغ ۳۶۵۰۰ میلیارد تومان است که در مقایسه با ارزش کل بازار بورس( ارزش کل بازار بورس و فرابورس ۵۱۰ هزار میلیارد تومان) سهم شستا حدود ۷ تا ۱۰ درصد در طی ۳ سال گذشته در نوسان بوده است.

وی گفت : سهم صادرات محصولات تولیدی گروه شستا شامل فراورده های پتروشیمی ، فولاد ،سیمان و دارو به میزان ۲/۱میلیارد دلار در سال ۹۶ است که بطور متوسط حدود ۴ تا ۵ درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور ( ارزش صادرات غیرنفتی کل کشور در سال گذشته ۴۰ میلیارد دلار بوده است)را شامل میشود.

لطفی طرحهای مهم در دست اجرا در گروه شستا را ، پالایشگاه میعانات گازی بندر عباس ، اوره دوم خراسان شمالی ، طرح متانول هفتم ، متانول دوم فناوران ، طرح منو اتیلن گلایکول ، پالایشگاه میعانات گازی سیراف ، پالایش نفت اناهیتا ، اسیاب سیمان در العماره عراق و انتقال سیمان فارس به منطقه خرامه و .... عنوان کرد.

وی با اشاره به برنامه های گسترده شستا در بخش ایجاد شفافیت و پاسخگویی افزود : استقرار سیستم هوش تجاری ( BI) برای دسترسی به هنگام به اطلاعات مالی و عملکردی ،استقرار کمیته حسابرسی در تمام شرکتها ،تعیین کمیته انتصابات یرای انتخاب هیات مدیره شرکتها ، برگزاری کانون ارزیابی مدیران شایسته برای ۱۱۰ مدیر با هدف توسعه شایستگی ها و جانشین پروری از جمله این تدابیر است.

مدیرعامل شستا با تاکید بر تسریع در روند واگذاری‌ها و خروج از بنگاهداری گفت : در فاز نخست واگذاری  ۱۰۶ شرکت با مساعدت همه دستگاهها ، استانداران ، اتاق‌های بازرگانی و ....  آغاز و با سرعت بیش از گذشته و تلاش در رفع مشکلات فرا روی واگذاریها ، اقدامات  وسیع و عملیاتی در حوزه بورس ، سفر به استانها ، برپایی نشستهای معرفی وعرضه سهام  در اقصی نقاط کشور  و... انجام شده است و  این پروسه  قطعا محقق خواهد شد.

وی در پایان بااشاره به رشد ۱۶ درصدی فروش تجمیعی گروه شستا در سال ۹۶ در قیاس با سال ۹۵ افزود: میزان صادرات ارزی گروه شستا با ۲۶ درصد رشد از مبلغ ۹۵۰ میلیون دلار در سال ۹۵ به ۱۲۰۰ میلیون دلار در سال ۹۶ افزایش و سود خالص تجمیعی با ۶۰ درصد رشد از مبلغ ۲۸۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۵به مبلغ حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان افزایشیافته است.

در این نشست همچنین نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، ترکان ریسس هیات مدیره، کرامتی معاون برنامه‌ریزی شستا و مخدومی مدیرعامل هلدینگ تاپیکو و رضوانی‌فر مدیرعامل هلدینگ تیپیکو نقطه نظرات، عملکرد و برنامه‌های صورت گرفته را به تفسیر بیان کردند.

شستا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر