کد خبر: 650978 A

در ابلاغیه‌ای جدید انجام شد؛

وزیر صنعت با صدور ابلاغیه‌ای، بازبینی و کنترل ثبت سفارش‌های مربوط به واردات کالا در حوزه صنعت، معدن و تجارت و انطباق درخواست‌ها با مقدورات ارزی را خواستار شد.

به گزارش ایلنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت در ابلاغیه‌ای با تاکید بر مواردی درباره بازبینی و کنترل ثبت سفارش‌های مربوط به واردات کالا در حوزه صنعت، معدن و تجارت و انطباق درخواست‌ها با مقدورات ارزی، دستور نظارت کامل بر عملیات اجرایی از سوی معاونین خود را صادر کرد.

­محمد شریعتمداری همچنین با اشاره به لزوم توجه و دقّت بر اصالت و صلاحیت واردکننده با ملاحظه سوابق و مستندات تاکید کرده است: صرف‌داشتن کارت بازرگانی دلیل برتایید ثبت سفارش نیست و قطعاً بررسی سابقه یک‌ساله وارد کننده(یعنی سابقه واردات در سال 1396)مگر برای واحدهای تولیدی شناخته شده دارای کارت بازرگانی در این مرحله الزامی است. همچنین رعایت مقررات و حدّهای تعیین شده مجاز برای واردات متناسب با سابقه صدورکارت ضروری است.

همچنین بنابر ابلاغ شریعتمداری قیمت اظهار شده در ثبت سفارش بر مبنای پیش فاکتور نباید از قیمت جهانی و عرفی کالای موردنظر باتوجه به سوابق خریدهای گذشته، بیشتر باشد، اولویت‌ها و ضرورت‌های تعیین شده از سوی دولت و اهمیّت کالای وارداتی در تامین نیازهای ضروری و اساسی مواد اولیه تولیدات راهبردی باید به دقّت مدنظر باشد و اطمینان از میزان مقدار اعلام شده برای واردات متناسب با نیازهای داخلی و سقف ارزی تعیین شده در هر مقطع از سال مورد نظر باشد.

با این ابلاغیه باید مجموعه اقدامات و عملیات کارکنان به سهولت در دسترس واحدهای نظارتی وزارتخانه ازجمله حراست مرکزی و دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات قرار گرفته و امکان بازرسی و کنترل لحظه‌ای فراهم باشد.

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت در بخش دیگری از این ابلاغیه تاکید کرده که نتیجه اقدامات هفتگی در قالب گروه‌بندی کالاهای هر اداره کل و ذکر تعداد ثبت سفارش، رقم کل موارد تایید شده و مواردی که رد و یا کاهش یافته‌اند باید به دفتر وی اعلام و گزارش شود.

طبق ابلاغیه اخیر شریعتمداری، مراجعه ذی‌نفعان به دفاتر و اماکن وزارتخانه برای این‌ منظور ممنوع است و باید به‌طور جدّی از سوی حراست ممانعت شود و مدیران و کارشناسان هم باید از پذیرش مراجعان به این منظور خودداری کنند.

بر این اساس درصورتی‌که ثبت سفارش‌کننده نسبت به فرایند رسیدگی و یا ردّ درخواست، معترض باشد تنها می‌تواند اصالتاً با ارایه مدارک شناسایی معتبر، به دبیرخانه رسیدگی به شکایت ثبت سفارش در اداره کل مقررات صادرات و واردات مراجعه و کتباً اعتراض خود را تسلیم کند، این اعتراضات به معاونت ذی‌ربط ارجاع و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و در صورت نیاز پاسخ آن به‌صورت کتبی و توسط پست به نشانی متقاضی ارسال می‌شود.

شریعتمداری این ابلاغیه را خطاب به معاون صادراتی خود و رییس سازمان توسعه تجارت ایران، معاون امور صنایع، معاون امور معادن و صنایع معدنی و معاون امور اقتصادی و بازرگانی صادر کرده است.

محمد شریعتمداری‌ وزارت صنعت واردات کالا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر