کد خبر: 627299 A

مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی معاونت امور زراعت گفت: ۲۱۴ هزار هکتار از اراضی سبزی و صیفی در سال زراعی گذشته تحت کشت نشایی قرار گرفت.

به گزارش ایلنا از وزارت جهاد کشاورزی، حسین اصغری، مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی معاونت امور زراعت گفت: در هر هکتار کشت نشایی به طور متوسط بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ متر مکعب آب صرفه جویی می شود و اگر تا ۱۰۰ هزار هکتار سطح کشت نشایی سبزی و صیفی افزایش یابد بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی خواهد شد.

اصغری با بیان اینکه بیشترین سطح کشت نشایی مربوط‌به محصولاتی‌مانند پیاز، گوجه‌فرنگی، خیار و هندوانه است، اظهار داشت: در سال زراعی ۹۶-۹۵ حدود ۱۰۳ هزار هکتار گوجه فرنگی با روش کشت نشایی داشتیم.

وی ابراز امیدواری کرد تا پایان برنامه ششم توسعه، تمام سطوح اراضی سبزی و صیفی که ظرفیت کشت نشایی دارند با این روش کشت شود.

اصغری افزود: در حوزه سبزی و صیفی به غیر از سیب‌زمینی و سبزیجات برگی، کشت نشایی در مورد بقیه محصولات قابل اجرا است.

مدیر کل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی معاونت امور زراعت، توسعه سیستم های نوین آبیاری را از دیگر اقدامات برای بهینه کردن مصرف آب در حوزه کشت سبزی و صیفی در کشور عنوان و تصریح کرد: در سال زراعی گذشته از مجموع سطح زیر کشت محصولات سبزی و صیفی ۲۸۵ هزار هکتار با روش تیپ و ۸۰ هزار هکتار با سیستم بارانی آبیاری شد.

وی با بیان این که سیاست این دفتر در مورد محصولات سبزی و صیفی به ویژه جالیزی، استفاده از روش های نوین آبیاری، نشاکاری و پوشش اراضی با مالچ است، گفت: تمایل کشاورزان به کشت محصولات جالیزی مانند هندوانه به علت استفاده از این روش ها و کاهش مصرف آب است.

اصغری افزود: روش تیپ، راندمان آبیاری را به بالای ۹۰ درصد می‌رساند و این به معنای ۵۰ درصد صرفه جویی در مصرف آب است.

وی راندمان آبیاری در محصولات کشاورزی را حدود ۴۰ درصد عنوان و ابراز امیدورای کرد در راستای افزایش راندمان آبیاری تا پایان برنامه ششم توسعه تمام سطوح زیر کشت محصولات جالیزی با استفاده از آبیاری تیپ و میکرو آبیاری شود.

اصغری ادامه داد: یکی‌از برنامه‌های ما برای مدیریت محصولات جالیزی، همکاری با مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی برای دستیابی به آمار دقیق تولید کنندگان این محصولات است.

وی اذعان داشت: ما با اطلاعات دقیقی که از طریق کارشناسان پهنه از تولید کنندگان به دست می آوریم تعداد تولید کنندگان، میزان تولید و زمان عرضه این محصولات به بازار و کیفیت شان را رصد کنیم و این اطلاعات را در اختیار مسوولان در حوزه تنظیم بازار قرار می‌دهیم.

 

 

پوشش فناوری اطلاعات و ارتباطات محصولات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر