کد خبر: 618612 A

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با ایلنا:

یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه قیمت نفت بیشتر جنبه سیاسی دارد و بعید است خروج از برجام تاثیر چندانی بر قیمت نفت داشته باشد، بیان کرد: بعید است که عربستان قدرتی داشته باشد که بتواند قیمت نفت را بالا ببرد.

بهمن آرمان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا بر بازار نفت اظهار داشت: از آنجایی که نفت یک کالای معمولی نیست، قیمت آن نیز به صورت معمولی و بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین نمی‌شود. مصداق بارز آن اینکه در پایان جنگ ایران و عراق علیرغم اینکه صادرات ایران و عراق شدیدا کاهش پیدا کرده بود طبق معمول قیمت نفت باید افزایش پیدا می کرد ولی از آنجایی که هدف قدرت‌های بزرگ پایان جنگ ایران و عراق و تحت فشار قرار دادن ایران بود در مقاطعی قیمت به 6 دلار در هر بشکه هم کاهش پیدا کرد.

وی افزود: در مورد تاثیر خروج آمریکا از برجام بر قیمت نفت ابتدا باید توجه شود جایگاه ایران کجاست، ایران در حال حاضر حدود 3.8 میلیون تولید دارد که به علت سیاست‌های اشتباه مصرف داخلی بالا است و فقط حدود 2.8 میلیون بشکه در روز به بازار عرضه می‌شود که این رقم در مقایسه با 100 میلیون بشکه مصرف روزانه جهانی ناچیز است، بنابراین آنچه در آینده پیش روی ما است اینکه پس از خروج آمریکا از برحام و تحریم صادرات نفت و به نصف رسیدن میزان آن بازار جهانی چندان متاثر نمی‌شود و قیمت‌ها افزایش پیدا نمی‌کند.

این کارشناس اقتصادی در ادامه تصریح کرد: آنچه مطرح است اینکه آمریکا با استفاده از تکنولنوژی‌هایی که در انحصار خود دارد با تولید نفت و گاز از شیل توانسته تولید را بالا ببرد به طوری که پاره‌ای منابع خبری بر این باورند که امریکا به به بزرگترین تولیدکننده تبدیل می‌شود و جای روسیه و عربستان را می‌گیرد.

وی افزود: از طرف دیگر محافل آگاه بر این باورند که امریکا قادر نیست برای مدت طولانی تولید نفت خود را در حد فعلی یعنی بالای 10 میلیون بشکه در روز حفظ کند زیرا ذخایر نفتی امریکا کمتر از کشورهای بزرگ تولیدکننده مثل ایران و عربستان و حتی روسیه است بنابراین جهان صنعتی روی نفت خاورمیانه متمرکز است.

 وی خاطرنشان کرد: این را نیز باید در نظر داشت که امریکا از قیمت نفت به عنوان ابزار سیاسی برای اعمال نقطه‌نظرهای اقتصادی و استراتژی‌های بلندمدت و کنترل رقبای اروپایی، ژاپن و چین استفاده کرده و در خاورمیانه سرمایه گذاری سنگینی در نفت کرده‌ است، ضمن اینکه امریکا دارنده بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان است که اجازه نمی‌دهند نفت از یک کالای تحت کنترل خودشان خارج شود به همین خاطر تکنولوژی و منابع مالی زیاد دارند که با قیمت نفت هر کاری را که خواستند بکنند.

آرمان به تلاش‌های عربستان نیز برای بالا نگه داشتن قیمت نفت اشاره و اظهار داشت:  اخیرا شایعاتی مطرح شده بود که عربستان تصمیم دارد بخشی از سهام آرامکو را در بازار بورس جهان عرضه کند، بنابراین بدنبال افزایش قیمت نفت است تا قیمت سهام این شرکت نفتی بالا برود که البته این گمانه زنی چندان قابل اتکا نیست و بعید است که عربستان چنین قدرتی داشته باشد که قیمت نفت را به حدی برساند تا قیمت آرامکو افزایش یاید.

وی بیان کرد: برخی اظهار نظرها مبنی بر تهدید نتانیاهو علیه ایران و تاثیر آن بر بالا رفتن قیمت نفت نیز نمی‌تواند صحت داشته باشد زیرا اسرائیل در حدی نیست که بتوند روی بازار جهانی نفت تاثیر بگذارد.

 این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: تغییرات قیمت نفت بیشتر به سیاست شرکت‌های بزرگ نفتی امریکا و یا تحت کنترل امریکا و بانک‌های سرمایه گذاری بزرگ که قیمت نفت، طلا و نرخ برابری ارز و فولاد و آلومینیوم را تعیین می‌کنند و دارای قدرت مالی زیاد هستند، بستگی دارد، بانک‌هایی که گردش مالی هریک از آنها بالای 1.5 تریلیون دلار در سال است و قادرند قیمت کالاهای استراتژیک مثل نفت، طلا، گندم و نرخ برابری ارز را تعیین کنند.

وی یاداور شد: زمانی که روسیه کریمه را اشغال کرد و با تحریم کشورهای غربی مواجه شد بدنبال دستوری که از طرف واشنگتن صادر شد بانک‌های سرمایه گذاری امریکا در یک روز 25 میلیارد دلار از  بورس مسکو خارج کردند و این بورس را به خاک سیاه نشاندند و ارزش روبل را تا 50 درصد کاهش دادند و این کاری است که اکنون با ایران هم شروع کرده‌اند که البته فعلا وارد فاز جدی نشده و در مرحله چنگ و دندان نشان دادن هستند.

ایران و عربستان خاورمیانه سهام مسکو نفت و گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر