کد خبر: 612430 A

نماینده سابق ایران در اوپک در گفت‌وگو با ایلنا:

نماینده سابق ایران در اوپک گفت: بعد از حملات اخیر ترامپ قیمت‌ها وقتی به ۷۰ دلار رسید، هیچ عرضه‌ای قطع نشد، البته اگر این روند ادامه یابد و عرضه متاثر شود قیمت‌ها بالاتر می‌رود.

محمد علی خطیبی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره تاثیر جنگ بین روسیه و آمریکا بر بازار نفت اظهار داشت: جنگ اخیر را نباید در قالب سوریه بلکه باید با دید باز‌تر و در خاورمیانه دید، این جنگ منطقه را به سمت بی‌ثباتی می‌برد و تامین نفت و گاز جهان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه هر قدر منطقه ناامن‌تر باشد، امنیت انرژی نیز دچار ریسک و خطرپذیری می‌شود، افزود: این جنگ به هیچ وجه به صلاح مصرف کنندگان نبوده و کار خطرناکی است چرا که هزینه‌ها را خود مصرف کنندگان باید بپردازند.

نماینده اسبق ایران در اوپک تصریح کرد: علاوه بر آن تولیدکنندگان هم اگر بخواهند تولید و سرمایه گذاری داشته باشند و امنیت انرژی را تامین کنند نیاز دارند که در منطقه امنی قرار داشته باشند، بنابراین هر گونه ناامنی به زیان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است.

وی در ادامه گفت: البته مصرف کنندگان در قالب سازمان بین الملللی انرژی IEA هماهنگ هستند اما تولیدکنندگان این هماهنگی را ندارند و فقط اوپک مدیریت عرضه دارد و غیر اوپکی‌ها چندان همراه نیستند.

خطیبی با یادآوری اینکه هر قدر هماهنگی تولیدکنندگان بیشتر شده و طیف گسترده‌تری داشته باشد، مدیریت بر مصرف کنندگان نیز آسان‌تر می‌شود، بیان کرد: در درگیری‌های اخیر سوریه وقتی قیمت نفت به ۷۰ دلار رسید هیچ عرضه‌ای قطع نشد یعنی هیچگونه واکنش فیزیکی نداشتیم فقط موج روانی بود اما اگر ادامه یابد و عرضه متاثر شود قیمت‌ها بالا‌تر می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: قطع صادرات و عرضه، قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و هر گونه گسترش درگیری منجر به کاهش صادرات و بالا رفتن جهش قیمت‌ها می‌شود، به همین دلیل ثبات بازار در سایه ثبات امنیت منطقه بوده و این دو به هم گره خورده‌اند.

جنگ دلار سرمایه گذاری نفت و گاز سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر