کد خبر: 610614 A

خوانساری با بیان اینکه علت افزایش قیمت ارز سیاسی است خروج ترامپ از برجام یکی از دلایل اصلی است، گفت: فقط در دولت سازندگی مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی برای تعیین قیمت ارز در نظر گرفته شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، در جلسه صبح امروز هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران رئیس اتاق با اشاره به تحولات ارزی گفت: در طول ۴۰ سال اخیر یکی از عواملی که همواره به تولید ضربه زده نرخ پایین ارز بوده به این معنا که اگر نزخ ارز بالا یا پایین برود پس ارزش پول ملی کشور دستخوش تغییر خواهد شد.

مسعود خوانساری ادامه داد: این در حالیست که این اتفاق یک امر ساده در بازار است و اگر دنبال کاهش ارزش پول ملی هستیم عواملی همچون جلو افتادن هزینه از درآمد یا چاپ  اسکناس توسط دولت یا پایین نگه داشتن مصنوعی قیمت ارز است.

وی ادامه داد: فقط در دولت سازندگی مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی برای تعیین قیمت ارز در نظر گرفته شد.ارزش پول ملی با تورم پایین می آید و اثر خود را بر روی دلار، مسکن و برخی از شاخص های دیگر اقتصادی می گذارد که امیدوادیم این مسائل در سال جاری حل شود. و یکبار برای همیشه با یک گفتمان سراسری این مشکل حل شود

وی افزود: علت افزایش قیمت ارز سیاسی است خروج ترامپ از برجام یکی از دلایل اصلی است ضمن آنکه مسافرت های نوروزی  و خروج سرمایه ها از کشور در چند هفته اخیر دیگر علل افزایش قیمت است.

خواسناری تصریح کرد:تامین اسکناس ایران همواره از دبی صورت می گرفته است که مسائلی همچون مالیات باعث کند شدن این روند شده و در نهایت سرکوب نرخ ارز دیگر دلیل عمده است.

 گزارش:نیما لاله

 

انتهای پیام/
ارز افزایش قیمت تورم دولت نیما لاله
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر