کد خبر: 610058 A

تاثیر افزایش نرخ ارز بر بازار خودرو از زبان رئیس اتحادیه فروشندگان؛

رئیس اتحادیه فروشندگان اتومبیل و نمایشگاه‌داران گفت: فقط از مردم می‌خواهم کاسب‌ها را دعا کنند تا با این وضعیت بازار شرمنده زن و بچه نشوند؛ چک‌هایشان برگشت نخورد و سرمایه‌ای که سالها برایش زحمت کشیده‌اند یک شبه به باد نرود.

سعید مؤتمنی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص وضعیت خرید و فروش خودروهای داخلی و خارجی گفت: از شهریورماه سال گذشته تا امروز بازار آشفته است و درواقع هرچه زمان می‌گذرد وضعیت بدتر می‌شود و میزان خرید و فروش در صنف ما کاهش پیدا می‌کند.

رئیس اتحادیه فروشندگان اتومبیل و نمایشگاه‌داران ادامه داد: در مورد خودروهای وارداتی که وضعیت مشخص است با توجه به اینکه سایت ثبت سفارش بعد از 10 ماه بسته بودن باز شد اما همچنان وضعیت بازار این خودروها نابسامان است و کسی خودروی خود را نمی‌فروشد. از طرف دیگر این خودروها امروز در دست یک عده محدودی هستند که معلوم نیست از کجا و چگونه توانستند در مدتی که سایت بسته بود یا اکنون که بازار به این شکل است خودرو داشته باشند. هر چند که الان برای خریدن یک خودروی وارداتی از همان اشخاص هم راهکاری وجود ندارد.

مؤتمنی افزود: در مورد خودروهای تولید داخل نیز وضعیت تا حدودی مناسب بود اما از صبح روز گذشته تا الان نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده که حتی قیمت این خودروها نیز افزایش پیدا کرده که یکی از دلایل افزایش قیمت، عدم ورود خودرو به بازار از طریق سایپا و ایران خودرو است.

وی ادامه داد: این دو شرکت خودروسازی از طریق نمایندگی‌های خود خودرو را به بازار عرضه می‌کنند اما الان در 48 ساعت اخیر این عرضه خودرو به حداقل رسیده است که به نظر می‌آید بالا رفتن قیمت دلار و عدم ثبات در بازار ارز مهم‌ترین دلیل آن باشد.

موتمنی افزود: در روزهای ابتدایی امسال قیمت خودروی داخلی نسبت به اسفندماه مطابق عرف معمول کاهش پیدا کرد اما اکنون خودروهای کارتکس که پلاک نشده‌اند در حال افزایش قیمت هستند. در کشور ما کسی که 30 تا 40 میلیون تومان پول دارد فقط می‌تواند محصولات ایران خودرو و سایپا را بخرد که امروز این امکان دیگر وجود ندارد زیرا نه خودرویی در بازار است و نه قیمت‌ها ثبات دارد.

وی در خصوص افزایش قیمت خودروهای خارجی گفت: نمایندگی رنو در ایران تمام خودروهای خود را گران کرده به طوری که رنو تلیسمان در 24 ساعت اخیر 10 میلیون افزایش قیمت داشته و به 275 میلیون تومان رسیده است. رنو کلئوس نیز با همین مقدار افزایش  320 میلیون تومان معامله می‌شود و یا خودروی سانتافه که سال گذشته همین موقع 197 میلیون تومان بود الان 350 میلیون معامله می‌شود البته اگر در بازار موجود باشد.

رئیس اتحادیه فروشندگان اتومبیل و نمایشگاه‌داران ادامه داد: در خودروهای داخلی نیز 206 تیپ 2 در 24 ساعت گذشته از 34 میلیون و 600 به 35 میلیون و 500 رسیده است و یا سوزوکی ایران خودرو در 24 ساعت اخیر 10 میلیون افزایش قیمت داشته و به 170 میلیون تومان رسیده است. مزدا 3 نیز با هشت میلیون تومان افزایش 148 میلیون معامله می‌شود.

وی در خصوص وضعیت خودروهای کار کرده گفت: در این بخش نیز قیمت دلار اثرگذار بود به طور مثال خودروی توسان مدل 2010 که سال گذشته 90 میلیون تومان بوده و بایستی قاعدتا امسال قیمت آن کاهش پیدا می‌کرد 110 میلیون تومان معامله می‌شود. این در حالی است که کمتر کسی اقدام به فروش خودروی خود در این بازار می‌کند و به قول معروف تا مجبور نباشد خودروی خود را نمی‌فروشد و معامله در این بخش به حداقل رسیده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان اتومبیل و نمایشگاه‌داران در خصوص وضعیت پرداخت مالیات با توجه به رکود بازار گفت: در صنف ما هر چقدر قیمت‌ها بالاتر برود معاملات کمتر می‌شود زیرا قدرت خرید مردم کاهش پیدا می‌کند. امروزه قدرت خرید مردم نسبت به 6 ماه پیش به شدت کاهش پیدا کرده و دیگر کسی نمی‌تواند خودروی خود را تبدیل به احسن کند اما از آن طرف اداره مالیات کار خودش را انجام می‌دهد و به دنبال کسب درآمد برای دولت است.

وی ادامه داد: ما بارها در جلساتی که با آقای تقوی و دیگر مدیران مالیاتی داشته‌ایم اعلام کردیم که مالیات ما را همان لحظه معامله اخذ کنید تا هیچ گونه شک و شبهه‌ای وجود نداشته باشد با توجه به اینکه خودرو تنها کالایی است که به راحتی قاچاق نمی‌شود و به راحتی معاملات آن مشخص و هیچ گونه غشی در مالیات هنگام معامله نمی‌توان صورت داد پس آنلاین مالیات را اخذ کنید.

 رئیس اتحادیه فروشندگان اتومبیل و نمایشگاه‌داران گفت: با توجه به وضعیت جامعه و کاهش قدرت خرید مردم اکثریت به دنبال برند نیستند بلکه به دنبال یک خودروی باکیفیت و ارزان هستند که امروز با این قیمت‌ها دیگر چنین چیزی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: ما مالیات را حق دولت می‌دانیم و می‌خواهیم به صورت آنلاین پرداخت شود اما متاسفانه رفتار اداره مالیات به گونه‌ای بوده که امروز برخی از همکاران‌مان به همین دلیل کسب و کار خود را تعطیل کرده‌اند و باعث افزودن چند نفر به خیل بیکاران کشور شده‌اند.

مؤتمنی گفت: با وضعیت بازار ارز موجود و اخذ مالیات دیگر ادامه کار برای افرادی که محل کسب آنها در صنف ما اجاره‌ای است صرفه اقتصادی ندارد و آنهایی که ملک متعلق به آنهاست نیز فقط برای بیکار نبودن به نمایشگاه خواهند آمد.

رئیس اتحادیه فروشندگان اتومبیل و نمایشگاه‌داران گفت: فقط از مردم می‌خواهم کاسب‌ها را دعا کنند تا با این وضعیت بازار شرمنده زن و بچه نشوند؛ چک‌هایشان برگشت نخورد و سرمایه‌ای که سالها برایش زحمت کشیده‌اند یک شبه به باد نرود.

 گفتگو از:نیما لاله

افزایش قیمت ایران خودرو خودرو سایپا نیما لاله
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر