کد خبر: 588263 A

شریعتمداری:

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه ۱۴۰۴ تولید ۵۵ هزار تن فولاد خام است که حتما بایستی حدود ۱۵ میلیون تن از آن برای صادرات در نظر گرفته شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی‌ایلنا، محمدشریعتمداری، در هشتمین‌همایش‌چشم‌انداز صنعت فولاد‌و معدن ایران با نگاهی به بازار در پاسخ به خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره خودکفایی‌در صنعت فولاد گفت: برنامه ۱۴۰۴ تولید ۵۵ هزار تن فولاد خام است که حتما بایستی حدود ۱۵ میلیون تن از آن برای صادرات در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به وضعیت صنعت فولاد گفت: مسئله اکتشافات از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که پایه توسعه معدنی کشور است. در سال‌های اخیر قدم‌های بسیار با ارزشی در زمینه اکتشافات برداشته شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در طول سال‌های پایانی دولت یازدهم و ابتدای دولت دوازدهم در زمینه اکتشافات و استفاده کردن از ژئو فیزیک هوایی با امکانات پیشرفته در سطح جهانی برای به دست آوردن اطلاعات عمقی فعالیت‌های موثر زیادی شده است.

وی افزود: شرایط برای افزایش اشتغال در حوزه معدنی آزادتر می‌شود. پهنه‌های متعددی که امروز در دست واحدهای موجود یا سازمان زمین شناسی و گسترش معادن و صنایع معادن کشور است، آزاد اعلام می‌شود.

شریعتمداری تاکید کرد: جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی و استفاده از منابع توسعه‌ای ایدرو در مناطق کمتر توسعه یافته در دستور کار است چرا که بخش خصوصی در آن مناطق تمایلی ندارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره خام فروشی گفت: در برخی موارد مازاد تولید وجود دارد و از آن جایی که تولید را نمی‌توان متوقف کرد، در زمانی که مازاد تولید وجود دارد باید ظرفیت مازاد بر مصرف باید اجازه داد تا کالا به خارج کشور صادر شود.

وی ادامه داد: جلوگیری از خام فروشی مسئله مهمی است و به سمت آن حرکت می کنیم اما در این میان یک مگر وجود دارد و آنهم ظرفیت مازاد است که توقف تولید مقدور نباشد و بازار صادراتی به گونه ای نباشد که با صادرات بازار فعلی از بین برود.

شریعتمداری بیان کرد: صادرات یکی از اهداف مهم کشور ما است. میزان صادرات فولاد در ۹ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۳ درصد رشد پیدا کرده است و به  ۶.۵ میلیون تن صادرات رسیده است.

محمد شریعت‌مداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در هشتمین همایش صنعت فولاد گفت: ما برای تقویت صنعت فولاد کشور دست تمامی دست‌اندرکاران این حوزه را می‌فشاریم. در چهار ماه اخیر تلاش داریم تا با همه صاحب‌نظران و کارشناسان صحبت شود. من برای رفع مشکلات صنعت فولاد تصور می‌کنم باید از ذی‌نفعان این حوزه درخواست کرد تا مشکلات خود را بیان کند و صنعت فولاد بهینه‌سازی شود.

شریعت‌مداری با بیان اینکه یکی از بزرگ‌ترین مشکلات صنعت فولاد مشکل در اکتشافات معادن و فولاد است اظهار داشت: اقدامات باارزش و اصلی سازمان زمین شناسی و معادن و اقدامات باارزشی برای این دوره انجام شده است. امروز یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ما در حوزه اکتشافات معادن سطحی بودن است. در هر جهت عمقی وجود ندارد و اکتشافات به صورت عمقی انجام نمی‌شود.

وزیر صنعت ادامه داد: در عرصه اکتشافات نیازمند همکاری‌های جهانی و استفاده از سخت‌افزارها ونرم‌افزارهای روز دنیا داریم تا فرآیند اکتشافات معادن را به حد مطلوبی در دولت دوازدهم برسانیم.

وی تاکید کرد: یکی از اقدامات و پیش‌نیازها برای جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی نقشه کامل و جامع است که بدین منظور اولین نقشه از اطلس پتانسیل معادن ایران با حمایت سازمان زمین شناسی کشور با مقیاس یک صدهزارم معرفی شده و سرمایه‌گذاران با استفاده از آن می‌توانند با ریسک کمتری در حوزه فولاد اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. البته تلاش‌هایی در حال انجام است تا نقشه‌ای با مقیاس یک بیست و پنج هزارم ایجاد شود.

وزیر صنعت درباره صنعت فولاد گفت: یکی از مشکلات صنعت فولاد عدم توازن ناشی از مداخله است. هدف وزارت صنعت، معدن و تجارت مداخله در بازار در میان تولیدکنندگان فولاد نیست اما امروزه این مداخله به صورت اجباری شده است و وزارت صنعت برای حل مشکلات تمام تلاش خود را می‌کند.

وی تاکید کرد: در همه شهرهای ایران نیازمند بخشی از چرخه فولاد است. سرمایه‌گذاری مستقیم واحدهای فولادی بر حوزه سنگ آهن اقدامی است که در دنیا مرسوم نیست اما در ایران شرایط متفاوت است و شرکت‌هایی در این حوزه ورود پیدا کرده. در حقیقت در خارج از کشور به چرخه فعالیت احترام می‌گذارند اما در ایران این بی‌احترامی می‌تواند باعث عقب‌ماندگی صنعت فولاد شود. عقب‌ماندگی‌ای که امروز ۳۲ میلیون تن اعلام شده.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تحقیق و توسعه از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: تحقیق و توسعه در فولاد از اهمیت بالایی برخوردار است این در حالی است که به صورت محسوس در این زمینه اقدامی انجام نشده است در حقیقت چیز ارزشمند و به دردبخوری وجود ندارد.

شریعت‌مداری افزود: هم‌اکنون یکی از مسائل مهم کاهش مصرف انرژی است. همچنین باید بر روی آلیاژ‌های مختلف فولاد نیز فعالیت انجام شود. چرا که فولاد ماده مهمی است و از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به صنعت ریل فولاد گفت: در زمینه زیرساخت‌ها موضوع ریل فولاد از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه ۲۸ میلیون تن فولاد در حوزه ریل و مابقی روی زمین است. در صورتی که براساس برنامه ۱۴۰۴ صنعت ریل فولاد به پنج برابر وضعیت فعلی رشد پیدا نکند جاده‌های کشور به کشتارگاه تبدیل می‌شود و موضوع حمل و نقل دچار مخاطرات جدی می‌شود.

وزیر صنعت در پایان اظهار داشت: آهن اسفنجی به زودی در بورس عرضه می‌شود تا مشکلات ایجاد شده برای آن رفع شود.

 

 

 

 

صنعت فولاد فولاد وزیر صنعت معدن و تجارت تن اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر