کد خبر: 574856 A

فرشچی‌موحد مطرح کرد:

معاون بازاریابی مرکز ملی فرش ایران گفت: ارزش صادرات فرش دستباف ایران نسبت به سال قبل 31 درصد رشد داشته است.

به گزارش ایلنا، محمد مهدی فرشچی موحد امشب در آیین گشایش دهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف قزوین افزود: این میزان رشد در صادرات فرش ایران نشان می‌دهد که به سمت توسعه صادارت این کالا پیش می رویم. سال 94 حدود 290 میلیون دلار صادرات و در سال قبل نیز با رشد 33 درصدی به 359 میلیون دلار صادرات فرش دستباف ایرانی دست یافتیم و امسال نیز امیدواریم از این رقم عبور کنیم.

فرشچی با بیان اینکه 29 کشور عمده خریداران فرش دستباف ایران را تشکیل می‌دهند، افزود: سال 94، 75 کشور و سال‌گذشته 78 کشور از ایران فرش وارد کردند که 29 کشور از این میان با حدود 351 میلیون دلار واردات بیشترین میزان خرید فرش ایران را به خود اختصاص دادند. از 29 کشور خریدار عمده فرش دستباف ایرانی، 13 کشور آسیایی، 11 کشور اروپایی، چهار کشور آمریکایی و یک کشور آفریقایی بوده‌اند. بیشترین میزان صادرات فرش دستباف ایران به کشورهای آسیایی با 140 میلیون دلار بوده است.

معاون بازاریابی مرکز ملی فرش ایران با اشاره به نقش برجام در رشد صادرات فرش دستباف ایران افزود: در دوره پسابرجام صادرات این کالا افزایش زیادی یافت که نشان دهنده نقش توسعه روابط سیاسی در رشد تجارت است. تولید و صادرات فرش دستباف ایران در پیشبرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از اهمیت زیادی برخوردار است. با توجه به وجود مواد اولیه صنعت فرش در داخل می‌توان اذعان کرد اقتصاد مقاومتی در صنعت فرش نمایان شده است.

وی با اشاره به قدمت فرش ایران و با بیان اینکه در بسیاری از نقاط دنیا این محصول ایرانی دارای شهرت زیادی است، ادامه داد: به این هنر و صنعت با سه هزار سال قدمت می‌بالیم. فرش دستباف ایرانی صادراتی و برونگر است و این مولفه دیگر اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود که در صنعت فرش کشورمان تجلی یافته است. یکی از درخواست‌های ما از استان‌ها پیشنهاد دادن طرح‌ها در زمینه حمایت از هنر صنعت فرش است که امیدواریم استان قزوین نیز در این زمینه فعالانه‌تر عمل کند.

صادرات فرش مرکز ملی فرش ایران فرش ایرانی محمد مهدی فرشچی فرش ایران محمد مهدی فرشچی موحد نمایشگاه تخصصی فرش دستباف قزوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر