کد خبر: 553518 A

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت:بیش از ۹۰ درصد پهنه بندی اراضی کشاورزی در راستای توسعه شبکه نظام نوین ترویج انجام گرفته است.

به گزارش ایلنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، اسکندر زند اظهار داشت: در حال حاضر کشور به ۱۰ هزار پهنه بندی تقسیم و ۱۰ هزار مروج، مسوول این پهنه ها شده‌اند.

وی افزود: نزدیک به ۱۰ هزار محقق معین نیز در مرکز خدمات کشاورزی پشتوانه این پهنه‌ها هستند و هر پهنه ۶۰۰ کشاورز را پوشش می‌دهد.

وی با بیان این که نزدیک به ۸۵ درصد اطلاعات کشاورزی توسط مروجان پهنه ها جمع آوری می شود، اظهار داشت: تا پایان امسال سامانه اطلاعات بخش کشاورزی نیز برای رصد و جمع آوری اطلاعات راه اندازی می شود.

زند در همین حال از ثبت و راه اندازی صندوق حمایت از تحقیقات و فناوری به منظور حمایت از تحقیقات بخش خصوصی خبر داد و تصریح کرد: برای این صندوق سرمایه‌ای بالغ بر ۵ میلیارد تومان مصوب شده و امیدواریم این سرمایه تا پایان سال تامین شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ۴۱ درصد سرمایه این صندوق دولتی و ۵۱ درصد دیگر توسط بخش خصوصی تامین خواهد شد.

وی یکی از خلاهای تحقیقات کشاورزی را کم رنگ بودن حضور دانشگاه ها، بخش بین الملل و بخش خصوصی در عرصه تحقیقات کاربردی دانست و گفت: امسال تلاش هایی را برای افزایش سطح همکاری این بخش ها با حوزه تحقیقات کشاورزی انجام دادیم به طوری که با موسسه تحقیقات بین الملل سمیت که مربوط به ذرت و گندم است موافقتنامه‌ای را در زمینه ارتقای وضعیت بهنژادی گندم، توسعه کشاورزی حفاظتی و بهبود سیستم بذر عملیاتی کرده ایم.

زند افزود: در حوزه بین الملل نیز با مرکز تحقیقات اکریسات که مربوط به گیاهان مناطق گرم و خشک است و روی ارزن، نخود و سوربن کار می کند، یک ماه پیش تفاهم نامه همکاری امضا کردیم.

وی در زمینه همکاری با دانشگاه ها اذعان داشت: این سازمان همکاری مشترک با دانشگاه تهران در چهار زمینه تولید بذور هیبرید کلزا، تولید بذور هیبرید سبزیجات، اصلاح نژاد بز و اصلاح نزاد گاو به صورت پایلوت آغاز کرده است.

زند تصریح کرد: در زمینه مشارکت با بخش خصوصی تاکیدمان همکاری با شرکت های دانش بنیان است و تاکنون ۵۷۵ شرکت دانش بنیان در بخش کشاورزی را ساماندهی کرده‌ایم.

وی در پاسخ به پرسش در زمینه معرفی ارقام گندم گفت: سال گذشته ۱۰ رقم جدید گندم معرفی کردیم و اکنون رقم رخشان و حیدری به بخش خصوصی واگذار شده که جزو ارقام پرمحصول، مورد پسند کشاورزان با عملکرد تولید حدود ۱۰ تن در هکتار هستند.

 

 

بخش خصوصی تحقیقات و فناوری جهاد کشاورزی سبزیجات کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر