کد خبر: 550322 A

آذری جهرمی:

وزیر ارتباطات گفت: نمی‌توانیم بگوییم با اجرای طرح ریجستری موبایل هیچ افزایش قیمتی نداریم اما در تلاش هستیم این افزایش قیمت برای کاربر تاثیری نداشته باشد.

به گزارش ایلنا، محمد جواد آذری جهرمی در برنامه تلویزیونی گفت: بازار موبایل در ایران 6 میلیارد دلار ارزش دارد. براساس آمارهای منتشر شده 5 تا 20 درصد از بازار موبایل ایران از طریق مبادی رسمی و مابقی از طریق قاچاق وارد کشور می‌شود.

وزیر ارتباطات ادامه داد: به عمل ثبت گوشی‌هایی که به‌صورت رسمی وارد کشور می‌شود در شبکه مخابراتی  ریجستری می‌گویند. این طرح در برخی کشور‌ها از جمله ترکیه اجرا شده و توانسته بعد از رفع مشکلات برای مبارزه با کالای قاچاق موفق عمل کند.

آذری جهرمی با اشاره به هدف طرح ریجستری موبایل گفت: بعضی شرکت‌ها گوشی وارد ایران می‌کنند، پول در می‌آورند اما خدمات ارائه نمی‌دهند. همچنین برخی گوشی را به صورت قاچاق وارد کشور می‌کنند اما به استاندارد و سلامت این محصولات توجه نمی‌کنند که در نهایت برای سلامت کاربر خطر ایجاد می‌کند.

وی تاکید کرد: وزارت ارتباطات، وزارت‌صنعت، گمرک، ستاد مبارزه با قاچاق کالا، نیروی انتظامی و سایر مسئولان در اجرای این طرح برای مبارزه با قاچاق کالا نقش دارند.وظیفه وزارت ارتباطات نظارت و تنظیم بازار گوشی نیست بلکه وزارت ارتباطات به‌دلیل نقش اپراتورهای موبایل در این پروژه امور فنی را بر عهده دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مردم نباید نگران گوشی‌هایی که هم اکنون از آن استفاده می‌کنند، باشند، گفت: گوشی‌هایی که در دست مردم است حتی اگر قاچاق باشد، مشکلی ندارد و می‌توانند از آن استفاده کند. موضوع این طرح گوش‌های قاچاق بعد از زمان اجرای طرح است.

آذری جهرمی درباره افزایش قیمت موبایل در روزهای اخیر گفت: فاز پایش طرح ریجستری موبایل آغاز شده اما هنوز این طرح اجرا نشده است. ارزش واردات موبایل به ایران هزینه بسیار زیادی است و بخش بزرگی از این بازار به بخش غیر رسمی یا همان قاچاق مربوط است. روز اول اجرای طرح ریجستری شاهد کلاهبرداری آشکاری بودیم که باعث شد قیمت‌ها به‌صورت کاذب و حبابی ناشی از سود شبکه‌های منفعت طلب افزایش پیدا کند به همین دلیل ما از مردم خواستیم موبایل نخرند چراکه افزایش قیمت موبایل بدون هیچ دلیلی یک دزدی محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: هشدار وزارت ارتباطات نسبت به نخریدن موبایل باعث شد بازار کنترل شود. بنابر این با اجرای این طرح فضای رقابتی ایجاد و افزایش قیمتی شکل نگیرد. نمی‌توانیم بگوییم با اجرای طرح ریجستری موبایل هیچ افزایش قیمتی را نداریم اما در تلاشیم این افزایش قیمت برای کاربر تاثیری نداشته باشد.

آذری جهرمی نسبت به شرکت‌هایی که در ایران هستند اما خدماتی را ارائه نمی‌دهند واکنش نشان داد و گفت: شرکتی که بخواهد در بازار ایران محصولی را به فروش برساند باید برای تجارت در آن کشور هزینه کند و دفتری ایجاد کنده و به مردم خدمات ارائه دهد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه هیچ نگرانی نسبت به استفاده موبایل گردشگران در ایران و گوشی‌های وارد شده به صورت مسافری ندارد، اظهار کرد: برای گردشگرانی که قصد دارند از سیم‌کارت خارجی استفاده کنند هیچ مشکلی ندارد اما برای گردشگرانی که در نظر دارند از سیم کارت ایرانی استفاده کنند، می‌توانند تا مدت معلومی از گوشی استفاده کنند. همچنین افرادی که موبایل را به‌صورت مسافری با خود وارد کشور می‌کنند می‌توانند با پرداخت تعرفه گمرکی از آن در داخل کشور استفاده کنند و مشکلی از این نظر وجود ندارد.

وی نسبت به وضعیت حال و حاضر گوشی‌های قاچاق در کشور تاکید کرد: فروشندگان موبایل قاچاق می‌توانند با توجه به مکانیزم در نظر گرفته شده، مراجعه به گمرک و پرداخت تعرفه گمرکی تلفن‌های همراهی که به صورت قاچاق وارد کشور شده را ثبت کنند.

وزیر ارتباطات نسبت به استفاده از فضای مجازی برای کودکان هشدار داد و گفت: خانواده‌ها نباید به حضور کودک خود در فضای مجازی بی‌تفاوت باشند. باید در حوزه استفاده از فضای مجازی برای کودکان فرهنگ‌سازی ایجاد شود چراکه ما قصد نداریم فضای مجازی را برای کودکان ببندیم بلکه باید ابزارهای نظارت والدین در این حوزه را گسترش دهیم.

آذری جهرمی افزود: یکی از مهمترین مسئولیت‌ها، تولید محتوای مناسب برای کودکان است. باید این واقعیت را بپذیریم که کودک علاقه‌مند است از فضای مجازی استفاده کند و ما باید محتوای مناسب از جمله بازی را برای آنها تولید کنیم. همچنین ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای حوزه کودکان در فضای مجازی خاطرنشان کرد: چند سند آماده شده و روز 13 آبان مصادف با روز دانش‌آموز از پیش‌نویس این سند رونمایی و در نهایت این سند به مرکز فضای مجازی منتقل می‌شود.

آذری‌جهرمی درباره چالش نهنگ آبی گفت: نهنگ آبی یک چالش است، نه یک بازی و در روسیه ساخت شده است. این چالش مسیری بی‌بازگشت است که در نهایت با خودکشی فرد به اتمام می‌رسد. رئیس شبکه اجتماعی این بازی دستگیر و این شبکه مسدود شده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به اخبار منتشر شده مبنی بر خودکشی دو دختر نوجوان اصفهانی با بازی نهنگ آبی گفت: در ایران با شبکه اجتماعی چالش نهنگ آبی صحبت شد و در نهایت این شبکه مسدود و حذف شد. خودکشی‌های انجام شده در اصفهان هیچ ربطی به بازی نهنگ آبی ندارد و مسائل خانوادگی باعث مرگ این دو نوجوان اصفهانی شده است.

وی تاکید کرد: تا امروز نهنگ آبی در ایران باعث خودکشی هیچ فردی نشده اما ممکن است در آینده این چالش در ایران تلفاتی داشته باشد. پلیس فتای اصفهان  با توجه به مشاهدات اطرافیان این دو دختر نوجوان از جمله استفاده زیاد از موبایل و ایجاد خط‌هایی روی دستان خودشان، دچار سوتفاهم شده و دلیل مرگ را نهنگ آبی اعلام کردند در حالیکه این خبر تکذیب می‌شود.

آذری جهرمی افزود: فضای مجازی تسریع کننده است. طلاق وجود دارد اما فضای مجازی آن را تسریع می‌کند. همان‌طور که در موضوعات خوب شاهد آن هستیم؛ در حقیقت فضای مجازی خوبی و بدی دارد و باید مردم را آگاه کنیم.

وزیر ارتباطات با اشاره به وضعیت اینترنت ثابت در ایران گفت: قیمت اینترنت ثابت در ایران بالا است و همان‌طور که قول داده شده، در برنامه 100 روزه دولت قرار است نظام تعرفه جدیدی را ارائه کنیم. به منظور حمایت از تولید محتوای بومی باید الگوی اینترنت به اینترنت نامحدود تغییر پیدا کند. همچنین باید هزینه اینترنت را برای مردم کاهش دهیم.

آذری‌جهرمی با بیان اینکه ایران در حوزه اینترنت موبایل وضعیت خوبی دارد، خاطرنشان کرد: وضعیت ایران در بحث اینترنت موبایل مناسب است. در تمام دنیا مدل اینترنت موبایل حجمی است و در ایران نیز این شیوه ارائه می‌شود.

وی نسبت به ارائه اینترنت وای فای عمومی تصریح کرد: ایرانسل 60 نقطه و آسیاتک 29 نقطه را اعلام کردند که تا پایان هفته جاری فهرست کامل برنامه اپراتورهای اینترنت برای این خدمت ارائه می‌شود. این مسئله تبلیغ خوبی برای اپراتورها و استفاده مردم برای رفع نیاز از اینترنت وای فای عمومی است.

انتهای پیام/
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات محمدجواد آذری جهرمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر