کد خبر: 527868 A

کارشناس بازار مسکن در گفت‌وگو با ایلنا:

کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه لازم الاجرا شدن کاهش نرخ سود بانکی تا سقف 15 درصد باعث افزایش قیمت مقطعی در بازار اجاره بها می شود، گفت: افزایش قیمت مسکن زیر نرخ تورم است.

مصطفی قلی خسروی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با اشاره به تاثیر لازم الاجرا شدن کاهش نرخ سود بانکی تا سقف 15 درصد در بازار اجاره مسکن اظهار داشت: بیشتر از آنکه این اقدام پولی و مالی دولت در بازار مسکن تاثیر گذار باشد جو روانی ایجاد شده، در بازار باعث نوسان قیمتی می شود.

وی با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی شاید برای مدتی باعث نوسان قیمت ها در بازار مسکن شود اما برای رسیدن به رونق راهی جز این وجود ندارد، ادامه داد: پیش از این  سیاست کاهش نرخ سود بانکی ، با ایجاد صندوق های ویژه توسط بانک ها به اجرا نمی رسید بنابراین نقدینگی وارد بازار های مولد مانند ساخت و ساز مسکن نمی شد. حال می تواند انتظار داشت که  با کاهش نرخ سود بانکب، طرف عرضه در بازار مسکن تقویت شود.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به افزایش مقطعی نرخ اجاره بها گفت: با لازم الاجرا شدن سیاست کاهش نرخ سود بانکی، ممکن است به صورت مقطعی نرخ اجاره در بازار مسکن افزایش یابد اما بازار مسکن در حال گذار است و این نوسان های قیمتی مقطعی خواهد بود.

قلی خسروی افزود: فصل نقل و انتقالات مسکن در بازار اجاره تا نیمه مهر ماه ادامه دارد و پیش بینی می شود که لازم اجرایی شدن کاهش نرخ سود بانکی تا سقف 15 درصد که از هفته دوم شهریور ماه عملیاتی می شود در این بازار تاثیر گذار باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تورم بازار اجاره بهای مسکن به 22 درصد رسیده است، گفت: از خرداد ماه سال جاری شاهد افزایش اجاره بها نسبت به مدت مشلابه در سال گذشته بودیم. در حالی که تورم اجاره بها 14 درصد بود امروز به 22 درصد رسیده است.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه بازار مسکن در حال عبور از رکود است، ادامه داد: هر چند که با افزایش تعداد معاملات مسکن شاهد افزایش قیمت ها بودیم اما این افزایش قیمت زیر نرخ تورم بوده است.

انتهای پیام/
بازار مسکن کاهش نرخ سود بانکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر