کد خبر: 520949 A

رییس کل بیمه مرکزی:

ضریب نفوذ بیمه کشور از ۱.۷ درصد در ابتدای دولت یازدهم به ۲.۲ درصد تا پایان سال ۹۵ رسیده و روند رو به رشد آن هم همچنان ادامه دارد که با توجه به نقش مهم بیمه در ایجاد آرامش در زندگی مردم، این یکی از دستاوردهای مهم دولت در حوزه صنعت بیمه به حساب می‌آید.

به گزارش ایلنا، عبدالناصر همتی، رییس کل بیمه مرکزی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت با اشاره به برنامه‌های صنعت بیمه  گفت: امیدواریم در سال‌های آینده ضریب نفوذ بیمه بیشترگسترش پیدا کند. در حال حاضر ضریب نفوذ کشور از متوسط منطقه ما  بالاتر است و امیدوارم بتوانیم به متوسط جهانی نزدیک شویم.

وی با اشاره به نقش بیمه در زندگی مردم گفت: یکی از موفقیت‌های صنعت بیمه در دولت یازدهم که مرهون ثبات اقتصادی و کاهش نرخ تورم است، افزایش ضریب نفوذ بیمه‌های عمر و زندگی است. یکی از شاخص‌های توسعه درکشورها، توسعه بیمه عمر است که نشان دهنده برنامه ریزی دولت و مردم برای رفاه آینده است.

برهمین اساس  یکی از سیاست‌های مهم دولت یازدهم و بیمه مرکزی نیز گسترش بیمه‌های عمر در کشور است. درحال حاضر سیاست بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، صرفاً اعطای پروانه فعالیت به شرکت‌های بیمه تخصصی و با اولویت شرکت‌های بیمه زندگی است که  این موضوع به اطلاع کلیه متقاضیان جدید تأسیس شرکت بیمه نیز رسانده شده است.

همتی با تاکید بر این نکته که در حال حاضر ۵۵ درصد پرتفوی بیمه‌ای دنیا در رشته بیمه عمر است گفت: سهم حق بیمه زندگی در کشور ما در سال اول فعالیت دولت یازدهم به ۱/۹ درصد رسید که نسبت به سال قبل ۳/۱ واحد بیشتر بوده است. این نسبت در سال دوم دولت یازدهم به ۸/۱۰ درصد رسید که نسبت به سال قبل ۷/۱ واحد بیشتر بوده است و این شاخص در سال سوم فعالیت دولت یازدهم به ۱/۱۲ درصد رسید که نسبت به سال قبل ۳/۱ واحد بیشتر شده است. وی افزود: در پایان سال ۱۳۹۵،رشته بیمه زندگی حدود ۱۳ درصد از کل پرتفوی بازار بوده است که در مقایسه با کشورهای منطقه رقم مطلوبی به نظر می‌رسد و این نشان دهنده روند فزاینده و استقبال مردم از این بیمه است.

راه‌اندازی کامل سامانه سنهاب

رییس کل بیمه مرکزی یکی از اقدامات مهم دولت تدبیر و امید در بیمه مرکزی را راه‌اندازی کامل سامانه نظارت و هدایت الکترونیک صنعت بیمه (سنهاب) و تلاش برای توسعه و بهره‌برداری کامل از آن در راستای مکانیزه  کردن امور داخلی و در سطح صنعت بیمه  عنوان کرد و گفت: این سامانه از قابلیت‌های خوبی برخوردار است که در ابتدا برای کنترل عملیات بیمه اجباری شکل گرفت که به تدریج برای نظارت آنلاین بر عملکرد شرکت‌های بیمه و شبکه فروش صنعت بیمه قرارداد طرح توسعه سنهاب بخش نظارت منعقد شد و بیمه مرکزی در کنار انجام امور نظارتی، سامانه‌های نظارتی متعددی را در هر مدیریت طراحی و راه اندازی کرد.

همتی راه‌اندازی سامانه سنهاب را یکی از تحولات بزرگ در صنعت بیمه در دولت تدبیر و امید دانست و افزود: که امیدواریم با تکمیل بخش‌های باقیمانده، تقویت، تکمیل و توسعه سامانه سنهاب یک سیستم کامل و به روز در زمینه کنترل و هدایت صنعت بیمه داشته باشیم.

اصلاح قانون بیمه شخص‌ ثالث

رییس کل بیمه مرکزی یکی از کمبودهای جدی در صنعت بیمه را  قانون قدیمی بیمه شخص ثالث دانست و گفت: این بیمه که حجم زیادی از پرتفوی صنعت بیمه را به خود اختصاص داده، مشکلات زیادی را به همراه داشت اما خوشبختانه در سال ۱۳۹۵ اصلاحات لازم در این قانون اعمال و تحت عنوان قانون جدید بیمه شخص ثالث تصویب شد و بیمه مرکزی نقش موثری در تدوین، پیگیری و تصویب قانون جدید و تلاش برای تدوین آیین‌نامه‌های مرتبط با آن در موعد قانونی مشخص شده، داشت.

وی افزود: در این قانون، ضمانت‌های اجرایی لازم و کافی دیده شده و بسیاری از ابهامات و خلاء‌های متعدد قانونی آن در موضوعات حقوق و تعهدات بیمه‌گر و بیمه‌گذار برطرف شده و اصلاح معیارهای تعیین حق بیمه، تاثیر سوابق رانندگی و بیمه‌ای، تسهیل شرایط در پرداخت خسارات و همچنین امکان مقابله با تقلبات بیمه‌ای، توجه به کارکرد بازدارندگی قانون و پیشگیری از تخلفات رانندگی، رفع بسیاری از موانع و نواقص موجود و تعیین تکالیف نهادها و دستگاههای ذیربط و وضع مقررات کیفری در این قانون مورد لحاظ قرار گرفته است.

وی یکی از اقدامات مهم راهبردی وزارت اقتصاد را توسعه رقابت در صنعت بیمه و کاهش انحصار و تصدی‌گری دولتی‌ها دانست و گفت: تا کنون در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده است به طور مثال رقابت در میان شرکت‌های بیمه گسترش پیدا کرده و اتکایی اجباری در طول چهار سال گذشته به طرز قابل توجهی کاهش یافته، در بیمه های غیر زندگی از ۲۵ به ۱۵ درصد کاهش یافت و در بیمه های زندگی از ۵۰ به ۲۵ درصد رسید و شاخص هرفیندال که نشانه انحصار در بازار است به طرز قابل توجهی و نزدیک۴۰۰واحد در طول سه سال گذشته کاهش یافته است. وی افزود: بر این باور هستم که با اقدامات و برنامه ریزی‌های بیمه مرکزی به تدریج به سمت گسترش فضای رقابتی در صنعت بیمه و رقابت سالم و بر پایه رعایت نرخ و شرایط فنی پیش می‌رویم.

نظارت بر توانگری مالی بیمه‌ها

همتی در خصوص نظارت بر توانگری مالی شرکت‌های بیمه گفت: یکی از اقدامات نظارتی که بیمه مرکزی در دولت یازدهم  با جدیت آن را پیگیری کرده و می‌کند، توانگری شرکت‌های بیمه است. هدف از این اقدام جلب اعتماد مردم به صنعت بیمه و حمایت از حقوق بیمه گذاران است. وی افزود: با توجه به اینکه صنعت بیمه، محصول قابل لمسی برای فروش ندارد و در قبال حق بیمه به مردم خدمت ارایه می‌دهد باید این اطمینان و اعتماد در مردم نسبت به شرکت‌های بیمه به وجود آید و بیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر بر این امر نظارت ویژه دارد تا شرکت های بیمه توانایی انجام تعهدات خود در قبال بیمه گذاران را داشته باشند.

حقوق دولت رشد صنعت قانون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر