کد خبر: 495761 A

معاون سازمان فضایی ایران خبر داد:

محمد همایون صدر، معاون سازمان فضایی گفت: اعزام انسان به فضا 15 تا 20 میلیارد دلار طی 15 سال هزینه دارد که چنین بودجه ای هیچ زمانی به چنین پروژه‌ای تخصیص داده نشد و اعزام انسان به فضا لغو شده است.

به گزارش ایلنا، محمد همایون صدر، معاون سازمان فضایی گفت: اعزام انسان به فضا 15 تا 20 میلیارد دلار طی 15 سال هزینه دارد که چنین بودجه ای هیچ زمانی به چنین پروژه‌ای تخصیص داده نشد. همچنان که در 4 سال قبل از دولت یازدهم نیز از 800 میلیارد تومان پروژه مصوب فضایی تنها 80 میلیارد تومان تخصیص داده شد.

محمد همایون صدر ادامه داد: سابقه پروژه اعزام به فضا به زمان تدوین برنامه بلند مدت هواپیمایی و فضایی برمی گردد که در آن زمان برای تدوین برنامه نیاز به شاخص های کمی برای اندازه گیری تحقق برنامه بود که بر آن اساس در حوزه هوایی ساخت سه فروند هواپیمای مسافربری بالای 100 نفر و در حوزه فضایی قراردادن انسان در مدار در نظر گرفته شد.

همایون صدر با بیان اینکه این پروژه متوقف نشده اما اهداف آن تغییر کرده است، گفت: تغییر اهداف به صورت ارسال محموله به مدار و بازگرداندن آن بود که پژوهشگاه هوا فضا در صورت تخصیص منابع مالی در این پروژه پیشرفت خواهد کرد. در واقع در بخش هواپیمایی نیز اهداف بدون توقف با تغییر دستاورد تکنولوژی همراه شد و برای مثال ساخت 3 فروند هواپیمای 100 نفره مسافربری به توانمندسازی تکنولوژی تغییر کرد.

سازمان فضایی ایران محمد همایون صدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر