کد خبر: 484756 A

پیوندی:

مدیر عامل شرکت تاپیکو یادآور شد: با تکمیل فازهای 2 و3 پالایشگاه با توجه به اینکه پروژه ای ملی است، ما به دستاوردهای بزرگی دست می یابیم که به لحاظ ایجاد ارزش افزوده بسیار ارزشمند است.

محمد حسن پیوندی مدیر عامل شرکت تاپیکو در نشست خبری صبح امروز خود در جمع خبرنگاران که به مناسبت افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس برگذار شد، اظهار داشت:  پالایشگاه ستاره خلیج فارس پروژه ای ملی از نظر قطع واردات بنزین و تولید در استاندردهای یورو4 است.

وی افزود: کاندنسیت در دنیا بازار محدودی دارد و تنها 4 کشور ایران، قطر، استرالیا و امریکا  که مخازن عظیم گاز دارند، محصولات کاندنسیت در اختیار دارند. بنابراین محدودیت بازار یکی از مشکلات فروش آن است که با راه اندازی ستاره خلیج فارس مشکل فروش این محصول بر طرف شده و ایجاد ارزش افزدو هدر کشور خوایم داشت.

پیوندی تصریح کرد: در حال حاضر کشورهایی که از ایران کاندنسیت وارد می کنند تبدیل به بنزین و یا محصولات پتروشیمی کرده و دوباره به ایران می فرستند بنا بر این با راه اندازی این پالابشگاه ایجاد ارزش افزدوه در کشور صورت می گیرد.

وی اظهار داشت: ما برای دسترسی به 25 میلیون متر مکعب گاز مجبوریم به 40 هزار بشکه کاندنسیت هم دسترسی پیدا کنیم بنابراین مصرف 9 فاز در این پالایشگاه یکی از دستاوردهای بزرگ برای توسعه صنعت گاز کشور است.

مدیر عامل شرکت تاپیکو یادآور شد: با تکمیل فازهای 2 و3 پالایشگاه با توجه به اینکه پروژه ای ملی است، ما به دستاوردهای بزرگی دست می یابیم که به لحاظ ایجاد ارزش افزوده بسیار ارزشمند است.

 وی در ادامه با اشاره به اینکه حداقل بودن تولید محصولات سنگین از جمله مشخصات این پروژه است، گفت: محصولات سنگین در حداقل میزان تولید می شود یعنی بر خلاف دیگر پالایشگاه ها تولید قیر نداریم و تولید نفت کوره بسیار پایین است و امیدواریم با تجربه ای که از این پالایشگاه بدست می آوریم، بتوانیم دیگر پالایشگاه ها را نیز بروز رسانی کنیم تا کیفیبت بنزین بالا برود و مواد سنگین مثل نفت کوره و وکویوم باتون نیز کاهش یابد. 

پیوندی همچنین اظهار داشت: این پالایشگاه فرصتی به ما می دهد که در حاشیه محصولات پتروشیمی مثل اوره و امونیاک نیز تولید داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت تاپیکو خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری نفت و گاز تامین در نظر دارند با توسعه واحدهای پالایشی و تولید بنزین، به عنوان یک برند وارد عرصه توزیع بنزین در کشور نیز شود.

 

پتروشیمی خلیج فارس صنعت گاز نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر