کد خبر: 484226 A

رئیس انجمن سازندگان صنعت نفت:

خیامیان از انعقاد قرارداد به ارزش 500 میلیارد تومان و 25 میلیون یورو بابت ساخت 10 قلم کالای مورد نیاز صنعت نفت با سازندگان داخلی خبر داد و افزود: علاوه بر این در آستانه انعقاد 250 میلیون یورو قرارداد جدید هستیم که تحولی بزرگ در بخش سازندگان داخلی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، رضا خیامیان رئیس انجمن سازندگان صنعت نفت در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد با اشاره به اینکه در بیست و دومین نمایشگاه نفت امسال شاهد حضور پررنگ شرکت‌های خارجی هستیم اظهار داشت: در این نمایشگاه حدود 811 شرکت خارجی و 1016 شرکت ایرانی شرکت دارند که این تعداد شرکت خارجی بیانگر این است که آنها به دنبال فروش کالا هستند بنابراین پیام ما به مسئولان صنعت نفت این است که از بازار داخل صیانت شود.

وی افزود: شرکت‌های خارجی در صورتی می‌توانند در ایران کالا بفروشند که با تولیدکننده واقعی ایرانی جوینت شوند. بنابراین پیشنهاد ما این است که مسئولین در سالی که با عنوان تولید و اشتغال نامگذاری شده خارجی‌ها را تشویق به مشارکت با ایرانی‌ها کنند.

خیامیان تصریح کرد: اگر شرکت‌های ایرانی و خارجی مشارکت کنند مدیریت، دانش فنی و کیفیت کالاهای ایرانی ارتقاء پیدا خواهد کرد و کلاس شرکت‌های ایرانی جهانی خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ما تحریم بودیم استانداردهای بین‌المللی نداریم به همین دلیل نمی‌توانیم کالا صادر کنیم اما اگر با شرکت‌های خارجی مشارکت کنیم می‌توانیم از اسم آنها استفاده کرده و کالا صادر کنیم و به این ترتیب کمک شایانی نیز به تولید و  اشتغال کرده‌ایم.

وی  با اشاره به اینکه ما در حال حاضر 20 میلیارد دلار فاینانس چین داریم تصریح کرد: در حال حاضر شرکت‌هایی که این از فاینانس استفاده می‌کنند معمولاً خصولتی هستند به راحتی تمام کالاها را از خارجی ها می خرند. البته شرکت‌های دولتی از این رویه جلوگیری می کنند چرا که وظیفه است صنعتگران و مسئولین برای ایرانی‌ها کار و اشتغال ایجاد کنند.

وی  اظهار داشت: در حال حاضر بهترین جایی که می‌تواند در کشور ایجاد اشتغال کند صنعت نفت است چرا که در این صنعت مزیت بالایی داریم و می‌توانیم با استفاده از توانمندی ایرانی میزان اشتغال را بالا ببریم.

رئیس انجمن سازندگان صنعت نفت با اشاره به اینکه دولت باید بستر اشتغال را در کشور فراهم کند یادآور شد: بخش خصوصی نیز باید اشتغالزا ورود پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه باید اقتصاد کشور تولیدمحور باشد خاطرنشان کرد: تمام برنامه‌های دولت باید روی تولید متمرکز باشد و تولیدکنندگان نیز باید کارآفرین باشند و کسی که در زمینه تولید فعالیت می‌کند باید اطمینان داشته باشد که از کسی که پول خود را در بانک ذخیره می‌کند بیشتر سود می‌برد.

وی با اشاره به اینکه سازندگان تجهیزات صنعت نفت در دوران تحریم به خاطر افزایش نرخ ارز بیشترین ضرر را متحمل شدند گفت: در آن زمان قراردادهایی منعقد شد که اجرایی نشد بنابراین ما نمی‌توانستیم بهره‌های بانکی را پرداخت کنیم چرا که کسی هم نبود که به ما کمک کند.

خیامیان در ادامه از انعقاد قرارداد به ارزش 500 میلیارد تومان و 25 میلیون یورو بابت ساخت 10 قلم کالای مورد نیاز صنعت نفت با سازندگان داخلی خبر داد و افزود: علاوه بر این در آستانه انعقاد 250 میلیون یورو قرارداد جدید هستیم که تحولی بزرگ در بخش سازندگان داخلی است.

وی افزود: برنامه ما این است که شرکت‌های ایرانی و خارجی مشارکت داشته باشند که در این صورت علاوه بر اینکه تحول بزرگی ایجاد می‌شود می‌توانیم شرکت‌های توانمندی داشته باشیم که در زمینه صادرات فعالیت کنیم.

وی با ابراز خرسندی از اینکه در جلسات مربوط به IPC از مشاوره اعضای انجمن سازندگان صنعت نفت نیز استفاده می‌شود، تصریح کرد:‌شرکت‌های خارجی باید درصدی از کالای خود را از ساخت داخل استفاده کنند و چنانچه این میزان استفاده از کالای ایرانی افزایش یابد این شرکت‌ها مورد تشویق قرار می‌گیرند و اگر کمتر استفاده کنند جریمه خواهند شد.

خیامیان با اشاره به اینکه با اجرایی شدن IPC و ورود شرکت‌های خارجی صد هزار شغل جدید ایجاد خواهد شد  اظهارات یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری مبنی بر ایجاد 600 هزار شغل از مسیر ایجاد ظرفیت در پتروشیمی را مورد انتقاد قرار داد و گفت: اکنون دیگر مردم از کارهای هیجانی بیرون آمده‌اند و با واقعیات کار می‌کند. مردم آگاهند و می‌دانند که ایجاد اشتغال از چه مسیری صورت می‌گیرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه قرار بر این است که 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت نفت صورت گیرد گفت: در صورت تحقق این میزان سرمایه‌گذاری سهم بخش تجهیزات 60 درصد یعنی 120 میلیارد دلار خواهد بود و اگر سازنده ایرانی نصف این رقم را تولید کند می‌تواند 60 میلیارد دلار سرمایه گذاری در این بخش داشته باشد.

خیامیان ادامه داد: در حال حاضر یک بازار 300 میلیارد دلاری در کشور عراق وجود دارد که 60 درصد آن (180 میلیارد دلار) مربوط به تجهیزات صنعت نفت است و اگر سازنده ایرانی بتواند 20 درصد این تجهیزات را در دست بگیرد ما می‌توانیم 36 میلیارد دلار نیز در عراق سرمایه‌گذاری داشته باشیم و همچنین اگر 4 میلیارد دلار نیز در سطح منطقه ساخت تجهیز داشته باشیم در کل بازار 100 میلیارد دلاری ساخت تجهیزات پیش‌روی ما است و به این ترتیب می‌توانیم سالانه 20 میلیارد دلار کسب درآمد داشته باشیم.

وی افزود: در حال حاضر با 2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری 60 هزار اشتغال ایجاد شده است. بنابراین با این رقم سرمایه‌گذاری (100 میلیارد دلار) حداقل 200 هزار نفر در بخش تجهیزات صنعت نفت مشغول به کار خواهند شد.

 

 

ایجاد اشتغال چین دولت صنعت نفت یورو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر