کد خبر: 477545 A

برخلاف برخی ادعاها درخصوص نرخ رشد اقتصادی سال ۱۳۹۴ و ۹ ماهه ۱۳۹۵، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پیش از این طی نشست خبری در سال گذشته، به اطلاع رسانی مناسب و شفاف درخصوص جزئیات این دستاورد مهم اقتصادی اقدام کرده است.

به گزارش ایلنا از روابط عمومی بانک مرکزی، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی چندی پیش در گزارشی تحت عنوان «عملکرد ۹ ماهه و برآورد رشد اقتصادی سال ۱۳۹۵» به بررسی عملکرد اقتصادی ۹ ماهه سال ۱۳۹۵ پرداخته و برآورد آن مرکز از میزان رشد اقتصادی این سال را ارایه کرده است. در خبر مزبور ضمن اشاره به اصلاح سال پایه حساب‌های ملی از سال ۱۳۸۳ به سال ۱۳۹۰ توسط بانک مرکزی، این گونه ادعا شده است: «با این حال، این بانک در اقدامی غیرحرفه‌ای تاکنون از انتشار جزئیات رشد اقتصادی امتناع و تنها به ارایه ارقام کلی در قالب خبررسانی رسانه‌ای مبادرت کرده است. به علاوه، این نهاد در حالی آمار رشد سال ۱۳۹۵ را اعلام می‌کند که هنوز رشد اقتصادی سال قبل را اعلام نکرده است!»

این در حالی است که برخلاف ادعای مطرح شده، معاونت اقتصادی بانک مرکزی روز دوشنبه مورخ ۱۳۹۵.۱۲.۲۳ در نشست خبری ضمن تشریح آخرین وضعیت اقتصاد کلان کشور، جزئیات آمارهای رشد اقتصادی سال ۱۳۹۴ و نه ماهه ۱۳۹۵ را ارایه کرد که جزئیات کامل و گزارشات مربوطه همان روز در پایگاه اطلاع‌رسانی این بانک در خبری تحت عنوان «نرخ رشد ۹ ماهه سال جاری به ۱۱.۶ درصد رسید» درج و این خبر با بازتاب رسانه ای گسترده‌ای نیز همراه شد.

بر این اساس انتظار می‌رود مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نسبت به اصلاح خبر و اطلاع‌رسانی لازم‌، اقدام مقتضی را مبذول کند.

 

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران رسانه رشد اقتصادی روابط عمومی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر