کد خبر: 466620 A

یک مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی:

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور راه روستایی با بیان اینکه 400 هزار کارگر پیمانکاران وزارت راه و شهرسازی منتظر پرداخت بدهی‌های این وزارتخانه هستند، گفت: قرار بر این بود هزار میلیارد تومان از محل اسناد خزانه اسلامی بابت پرداخت بدهی پیمانکاران راه‌های روستایی پرداخت شود که از این رقم فقط 160 میلیارد تومان تامین شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، سیدحسن میرشفیع در نشست خبری انجمن خیرین راه و ترابری با بیان اینکه امروز در شرایط دشواری قرار داریم، گفت: فشار کار بسیار زیاد است و خوشبختانه در این تنگنای مالی توانستیم مشارکت‌های قابل توجهی را از سوی خیرین و بخش‌های غیردولتی برای توسعه راه‌های کشور داشته باشیم.

وی افزود: استفاده ما از ظرفیت خیرین و مشارکت‌های مردمی تنها مادی و کمک‌های نقدی نیست و ما از توان فکری این افراد هم استفاده می‌کنیم.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور راه‌های روستایی گفت: در حال حاضر 92 درصد روستاهای کشور از راه‌های آسفالته برخوردار هستند اما تعدادی از مناطق مرزی و روستاهای مرزی کشورمان از میانگین برخورداری به راه‌های روستایی فاصله دارند.

این مقام مسئول درباره اقدامات انجام شده در طول سه سال گذشته در حوزه راه‌های روستایی گفت: در این مدت 9 هزار کیلومتر راه روستایی جدید آسفالت شده است و 8 هزار کیلومتر راه روستایی ایجاد کرده‌ایم که با اختصاص قیر و کمک خیرین تاکنون برای ساخت 2 هزار کیلومتر روستایی مشارکت عمومی جذب شده است.

معاون ساخت و توسعه آزادراه‌ها با اشاره به شرایط دشوار برای توسعه راه‌های کشور گفت: از بودجه 1150 میلیارد تومانی مصوب سال‌های 94 و 95 برای راه‌های روستایی تنها یک میلیارد آن محقق شده است و در شرایط بحرانی در زمینه پرداخت بودجه قرار داریم.

میر شفیع با اشاره به بدهی وزارت راه و شهرسازی به پیمانکاران راه‌های روستایی گفت: امروز بدهی به پیمانکاران راه‌های روستایی به  1592 میلیارد تومان رسیده است که آقای نوبخت در مردادماه قول پرداخت هزار میلیارد تومانی را از محل اسناد خزانه داده بودند اما متاسفانه هفته گذشته اعلام شد که از این رقم فقط 160 میلیارد تومان تامین شده است.

وی با اشاره به حجم بدهی‌های بسیار زیاد وزارت راه به پیمانکاران گفت: انتظار داشتیم بدهی پیمانکاران راه‌های روستایی در آستانه عید پرداخت شود و پیمانکاران بتوانند دستمزد و حقوق معوق کارگران خود را در شب عید پرداخت کنند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور راه‌های روستایی گفت: امیدواریم سازمان برنامه و بودجه بتواند مبلغی را برای پرداخت بدهی پیمانکاران راه‌های روستایی قبل از سال جدید را تامین کند.

میرشفیع با بیان اینکه این پیمانکاران هم که چهار سال است طلب خود را دریافت نکرده اند از خیرین محسوب می‌شوند، گفت: در همین جا به خیرین راهساز پیشنهاد می‌دهم حساب سپرده‌ای را افتتاح کنند تا از منابع این حساب به صورت قرض الحسنه به پیمانکاران وزارت راه و شهرسازی که هنوز مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند، کمک کنند.

وی ادامه داد: پیمانکاران راه‌های روستایی نه تنها مطالبات خود را در ایران مدت دریافت نکرده‌اند بلکه باید پاسخگوی طلبکاران و کارگران خود باشند. بنا بر این قصد داریم لیست پیمانکاران وزارت راه و شهرسازی که مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند را منتشر کنیم تا کارگران و طلبکاران‌شان تصور ورشکستگی این شرکت‌ها را نداشته باشند. همچنین بتوانیم از حیثیت کاری‌شان دفاع کنیم.

میرشفیع ادامه داد:‌ امروز 400 هزار کارگر باید از پیمانکاران وزارت راه و شهرسازی حقوق دریافت کنند که هنوز وزارت راه نتوانسته بدهی این افراد را بپردازد.

میرشفیع همچنین درباره برنامه‌های ساخت راه‌های روستایی در برنامه ششم توسعه گفت: طبق این برنامه تا 5 سال آینده باید 32 هزار کیلومتر راه روستایی به اجرا برسد.

بودجه معاون وزارت راه و شهرسازی وزارتخانه وزیر راه و شهرسازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر