کد خبر: 457726 A

همزمان با دهه مبارک فجر بزرگترین مجتمع کشت و صنعت و دامپروری شمالغرب کشور با ۴۶۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری در شهرستان سلماس در شمال آذربایجان غربی راه اندازی شد.

به گزارش ایلنا از وزیر جهاد کشاورزی شامگاه چهارشنبه در آئین بهره برداری از این مجتمع گفت: ۵۴ درصد از سرمایه گذاری این مجتمع از طریق منابع بانکی و مابقی با سرمایه گذاری صنایع شیر ایران وابسته به صندوق بازنشستگان کشور در دولت تدبیر و امید تامین شده است.

محمود حجتی ادامه داد: با بهره برداری از این طرح برای بیش از ۱۵۰ نفر به صورت مستقیم و یکهزار نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد می شود.

وی با اشاره به ظرفیت ۵ هزار و ۱۲۸ راسی این مجتمع افزود: ۲ هزار راس /در فاز اول این طرح/ به صورت روزانه ۷۵ تن شیر خام تولید کرده و بخشی از شیر مورد نیاز زنجیره تولید را برای شرکت پگاه تامین می کند.

به گفته وی حدود ۴۰۰ هکتار زمین کشاورزی هم در کنار این مجتمع دامپروری وجود دارد تا بتواند علوفه مورد نیاز این مجموعه را تامین کند.

وی افزود: با آماده شدن زمینه شیر دوشی و تامین علوفه مورد نیاز، تمام گله تا نیمه اول سال آینده وارد این مجموعه می شود تا مجتمع کشت و صنعت و دامپروری سلماس با ظرفیت کامل فعالیت کند.

وی ادامه داد: در این مجتمع سالانه ۲۷ هزار تن شیر و ۳۰۰ تن گوشت استحصال و به بازار عرضه می شود.

حجتی با بیان این که پگاه در مجموعه ای سرمایه گذاری کرده که خود متقاضی محصول شیر آن است، گفت: خصوصیات ویژه ای در این مجموعه در قالب یک زنجیره تعریف شده است.

وی افزود: این مجموعه باید بتواند بخش عمده ای از شیر پگاه را تامین و علوفه و نهاده های مورد نیازش را خودش تامین کند.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه تکمیل زنجیره تولید با همکاری مسئولان، تولیدکنندگان و اتحادیه های کشاورزی ممکن می شود، گفت: کشاورزی از مزرعه تا سفره باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: کشاورزان، تولیدکنندگان، تشکل ها و دولت باید در کنار هم برای تکمیل زنجیره های تولید محصولات کشاورزی همگام شوند تا شعار از مزرعه تا سفره را محقق کنند.

محمود حجتی اذعان کرد: با کمک دولت تدبیر و امید محصول سیب و کشمش آذربایجان غربی در مسیر صادرات قرار گرفته است و تسهیلات بیشتری برای صادرکنندگان این محصولات در نظر گرفته شده است تا در ازای واردات محصولات دیگر، کشمش و سیب این استان را صادر کنند.

وی با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید اقدامات خوبی در خصوص مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی صورت گرفته است، افزود: سرمایه گذاری در زمینه توسعه زیرساخت ها از محل اعتبارات آب های مرزی، منابع داخلی و ستاد احیا دریاچه ارومیه با جدیت دنبال می شود.

وی افزود: در این استان با اعطای تسهیلات لازم و تقاضای خوبی که از طرف کشاورزان و بهره برداران صورت گرفته است، توانسته ایم گام های بلندی برای مطالعات فنی و علمی حفاظت از منابع آبی با استفاده از شیوه های نوین آبیاری برداریم.

بر اساس این گزارش آذربایجان‌غربی یکی از مناطق مستعد کشاورزی در ایران است و با وجود اینکه ۲.۳ درصد مساحت کشور را در بر می‌گیرد، اراضی کشاورزی آن بیش از ۵ درصد کل اراضی مزروعی کشور را شامل می‌شود.

در این استان بیش از ۲۴ دشت حاصلخیز وجود دارد که در همه بخش‌های استان پراکنده است و به همراه رودخانه‌های متعدد، آن‌ را به یکی از مراکز کشاورزی در کشور تبدیل کرده است.

بیشترین سطح زیر کشت اراضی زراعی به زراعت دیم تعلق دارد که قسمت‌های شمالی و جنوبی و غربی استان را شامل می‌شود و گندم و جو از محصولات عمده و استراتژیک زراعی در استان است.

سیب، انگور، زردآلو نیز از عمده محصولات باغی در استان است و وجود ۲.۵ هزار هکتار مرتع در استان و مزارع بسیار گسترده کشت علوفه و ضایعات حاصل از فرایند تولید کارگاه‌ها و کارخانه‌های صنایع تبدیلی کشاورزی (تفاله‌های حاصل از فرایند تولید که ارزش غذایی دامی دارند) نقش مهمی در تولیدات محصولات دامی و طیور و شیلات در استان دارند.

دامداری نیز یکی از فعالیت‌های جامعه روستایی و عشایری استان بوده و از نظر دام و دامپروری این استان از مناطق مهم کشور محسوب می‌شود.

این استان یکی از مناطق عمده تأمین‌کننده مواد پروتئینی و حیوانی کشور است. 

 

آذربایجان غربی جامعه سرمایه گذاری صنعت کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر