کد خبر: 419944 A

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران:

ایلنا: رییس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران گفت: وقتی گلوتن آرد پایین باشد نانواها باید شبکه گلوتن آرد و نان را تامین کنند و همین امر موجب افزودن نمک به نان می شود که کیفیت آن را کاهش داده و محصول شور را در اختیار مصرف کننده قرار می دهد.

کاوه زرگران-رییس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران- در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در رابطه با وضعیت تامین آرد نانوایی‌های صنعتی و مشکلاتی که برای این صنف در تامین آرد مرغوب به وجود آمده است، بیان داشت:  نان‌های حجیم نیاز به آرد گندم با گلوتن 28 دارد و گندم تولید داخل کشور این ویژگی را ندارد.

او افزود: در سال‌های گذشته گندم وارداتی سهمیه بندی می‌شد و برای کارخانه‌‌های ‌آرد ارسال می‌شد، این کارخانه‌ها آرد داخلی و خارجی را در اختیار داشتند و با ترکیب این دو آرد گلوتن مناسب را تولید می کردند و آرد مورد نیاز تامین می شد؛ اما امسال واردات محدود شده است که معضلاتی را به وجود آورده  و ذخیره گندم‌هایی با گلوتن بالا رو به اتمام است.

زرگران در ادامه گفت: نیاز نانواها با آرد داخلی تامین نمی‌شود؛ چرا که کیفیت مورد نیاز را تامین نمی‌کند و موجب کاهش کیفیت نان می شود. در نان‌های حجیم می‌توان از بهبود دهنده‌ها استفاده کرد؛ اما در بخش نان‌های سنتی نانواها مجبور می شوند نمک اضافه کنند و اگر مسئولین فکری در این رابطه نکرده و راهکاری پیدا نکنند تا گندم کیفی در اختیار نانوایی ها قرار گیرد در بحث نان نیز دچار مشکلاتی خواهیم شد.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران در پایان تاکید کرد که وقتی گلوتن آرد  پایین باشد نانواها باید شبکه گلوتن آرد و نان را تامین کنند و همین امر موجب افزودن نمک می‌شود که کیفیت نان را کاهش داده و محصول شور را در اختیار مصرف کننده قرار می دهد.

سلامت صنایع غذایی کشاورزی واردات واردات گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر