کد خبر: 411931 A

در دیدار با نماینده ویژه تجاری نخست وزیر انگلیس

قائم مقام وزیر صنعت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با نماینده ویژه تجاری نخست وزیر انگلیس اعلام کرد که در زمینه اقتصادی به دنبال رابطه برد - برد با انگلیس هستیم.

به گزارش ایلنا به نقل از  سازمان توسعه تجارت، مجتبی خسروتاج در دیدار لرد لامونت با وی در تهران افزود: میزان واردات ایران از بریتانیا نسبت به صادرات به آن کشور، فاصله زیادی دارد که باید تعادلی در این زمینه با افزایش صادرات محصولات ایرانی به بریتانیا ایجاد شود.

وی براهمیت احیاء و توسعه فعالیت‌های بیمه­ ای و بانکی بین دو کشور اشاره کرد و گفت: گسترش مناسبات و همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی و صنعتی بدون روابط موثر بانکی و بیمه‌ای، کارآمد نخواهد بود.

خسروتاج به اهمیت اطلاع رسانی به بخش خصوصی و فعالان اقتصادی کشور از جایگاه رقابتی انگلستان طی دهه آینده در اروپا و دنیا در بخش تجارت و صنعت اشاره کرد و اظهار داشت: برای تجار ما مهم است که بدانند بریتانیا درطی دهه آینده در چه بخش‌هایی توان رقابتی خواهد داشت تا بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی ما نیز در چارچوب آن بخش‌ها، برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری مناسب انجام دهند.

تسهیل صدور روادید و افزایش سطح همکاری‌های دو جانبه برای اعطای تسهیلات اعتبار خریدار و همکاری در زمینه کاهش نرخ ریسک کشوری دربین کشورهای OECD  از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران بود.

لرد لامونت نماینده ویژه تجاری نخست وزیر بریتانیا در امور ایران و رییس اتاق مشترک بازرگانی بریتانیا و ایران نیز در این دیدار با اشاره به ظرفیت­ های موجود همکاری میان دو کشور، بر حل و فصل مسایل بانکی تاکید کرد و گفت: در راستای مذاکرات انجام شده با وزیر امور خارجه آمریکا همچنین اوفک (OFAC)، نمایندگان خزانه‌داری آمریکا و سایر اشخاص ذیربط به دنبال حل و فصل مشکلات باقی مانده هستند.

وی در عین حال ضمن اشاره به انجام تعامل برخی بانک‌های کوچک با ایران، بخشی از این مسایل را مربوط به عدم تطبیق استانداردهای بانکی ایران با دنیا دانست و گفت: این مسئله باعث کندی کار و ایجاد مشکلات فنی می‌شود. نماینده ویژه تجاری نخست وزیر بریتانیا در امور ایران در خصوص مسایل مربوط به روادید هم گفت که فرایند تسهیل روادید یک موضوع دوجانبه است و با همکاری سفارتخانه‌های دو کشور قابل پیگیری است.

رییس اتاق مشترک بازرگانی انگلیس و ایران افزود: بریتانیا بر این اعتقاد است که در بخش‌های خدمات مالی و نفت وگاز، زیر بناها ، ریل و راه آهن،  فرودگا‌ه‌ها، خدمات طراحی، مشاوره  فنی و هوا فضا می‌توان شرایط بهتری در رقابت با دیگر کشورها ایجاد کرد.

در این جلسه قرار شد طرفین با تبادل هیات ­های تخصصی و  بررسی کارشناسی، نقشه راه همکاری‌های اقتصادی، صنعتی و تجاری  دو کشور را در زمینه­های خدمات مالی و بانکی، نفت و گاز، هوا و فضا، انرژی­های تجدید پذیر،  دارو و سلامت و تجارت بین الملل  و سایر موارد مورد علاقه طرفین تهیه و تدوین کنند.  

 

انگلیس ایران تجارت دارو صنعت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر