کد خبر: 390346 A

رئیس مجتمع طرح اوره و آمونیاک پتروشیمی شیراز:

ایلنا: فهام گفت: طرح امونیاک بر اساس لیسانس شرکت آمونیاک سوئیس بوده و واحد اوره هم تحت لیسانس شرکت ژاپنی انجام شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد مهدی فهام رئیس مجتمع طرح اوره و آمونیاک پتروشیمی شیراز در نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت: عملیات احداث مجتمع پتروشیمی شیراز در سال ۳۸ شروع شده و در سال ۴۲ به بهره برداری رسید و ظرفیت تولید این مجتمع در ابتدا حدود ۲۰۰ هزار تن در سال بوده و امروز با بهره برداری از طرح اوره و آمونیاک سوم این ظرفیت به 3.7 میلیون تن افزایش یافته است.

وی افزود: طی دوران بهره برداری از این مجتمع همواره طرح‌های توسعه‌ای به مرحله اجرا در آمده که یکی از اقدامات مهم این شرکت در رابطه با مسائل زیست محیطی برچیدن واحدهای قدیمی بود که از نظر مصارف انرژی وضعیت خوبی نداشتند و با استانداردهای محیط زیست همخوانی نداشتند.

فهام تصریح کرد: ۲۲ هکتار زمینی که پروژه اوره و آمونیاک سوم در آن احداث شده حاصل از برچیدن واحدهای قدیمی بوده است.

وی اظهار داشت: این طرح مشتمل بر سرویس‌های جانبی و نیروگاه است و از نظر مصارف یوتیلیتی خودکفا بوده و قادر است نیاز طرح را تامین و ظرفیت اضافه را جهت تامین بخشی از نیازهای احتمالی منطقه قدیم ارسال کند.

 رئیس مجتمع طرح اوره و آمونیاک پتروشیمی شیراز توضیح داد: طرح امونیاک بر اساس لیسانس شرکت آمونیاک سوئیس بوده و جزء اولین واحدهایی بود که طراحی تفصیلی توسط شرکت ایرانی انجام شد و واحد اوره هم تحت لیسانس شرکت ژاپنی و مهندسی تفصلیی و اجرا آن نیز توسط شرکت‌های داخلی طراحی و انجام شده است.

وی با بیان اینکه پروژه در شرایط تحریم و سختی به اجرا در آمد، ادامه داد: ما توانستیم با حداقل تاخیر در بهمن سال گذشته اولین تولید انبوه در واحد امونیاک و اواخر اسفند هم واحد اوره را به بهره برداری برسانیم.

فهام گفت: در حال حاضر ما در شرایطی هستیم که واحد امونیاک به ظرفیت اسمی ۱۰۰ درصد و واحد اوره هم که جزء واحدهای مگاپلنت دنیا است، با وجود برخی مشکلات مربوط به لایسنسور که باعث شد دیر‌تر به تولید برسیم، اکنون در ظرفیت ۹۵ درصد در حال تولید است.

وی یادآور شد: شرکت پتروشیمی شیراز در بین شرکت‌های پتروشیمی تولید کننده اوره شرایط خاص دارد و آن اینکه ما در این مجتمع توامان هم اوره پریل و هم گرانول تولید می‌کنیم.

رئیس مجتمع طرح اوره و آمونیاک پتروشیمی شیراز اظهار داشت: از واحد قدیمی که ظرفیت ۱۵۰۰ تنی دارد امروز با افزایش ظرفیت به ۱۸۰۰ تن ظرفیت در روز رسیده و واحد جدید هم ۳۲۵۰ تن ظرفیت دارد یعنی ما می‌توانیم حدود ۵۰۰۰ تن در روز اوره پریل و گرانول تولید کنیم.

وی گفت: بخشی از تولیدات ما در داخل صرف تامین نیاز کشاورزان و بخشی دیگر از طریق مبادی صادراتی بخصوص بندرعباس صادر می‌شود.

 

 

انرژی زمین زیست محیطی محیط زیست مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر