کد خبر: 382005 A

مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای :

مدیرکل ترانزیت و پایانه های مرزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور در واکنش به آتش زدن ۲ کامیون دیگر ایرانی در داخل خاک ترکیه، دولت این کشور را مسئول جان و مال رانندگان ایرانی عنوان کرد و گفت : تاکنون ۱۵ کامیون ایرانی در ترکیه آتش زده شده است

به گزارش ایلنا و به نقل از  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی محمدجواد عطرچیان با اشاره به ماجرای آتش زدن کامیون های ایرانی در خاک ترکیه گفت: تامین امنیت ناوگان ترانزیت ایران در داخل خاک ترکیه با دولت این کشور است و شرکت های حمل و نقل ایرانی باید به مسایل امنیتی تردد خود در این زمینه توجه جدی داشته باشند.

وی با بیان این که از دو هفته پیش تردد در داخل خاک ترکیه ناامن شده بود، اظهار داشت: به همین منظور ما از دو هفته پیش به شرکت های حمل و نقل ایرانی نسبت به ناامن بودن رفت و آمد در داخل خاک ترکیه هشدار داده بودیم تا از مسیرهای های دیگری استفاده کنند.

مدیرکل ترانزیت و پایانه های مرزی با یادآوری اینکه  تاکنون ۱۵ کامیون ایرانی در ترکیه آتش زده شده است و دولت این کشور باید نسبت به پرداخت خسارت آنها اقدام کند، گفت: براساس قوانین بین المللی دولت ترکیه مسئول جان و مال رانندگان ایرانی در خاک این کشور است.

وی تاکید کرد: از دولت ترکیه درخواست می کنیم رانندگان ایرانی در داخل خاک این کشور با محافظ (اسکورت) حرکت کنند تا بیش از این شاهد به خطر افتادن جان و مال رانندگان ایرانی در این کشور نباشیم. این درحالی است که با وجود حادثه اخیر در داخل خاک ترکیه، رفت و آمد کامیون های ایرانی از طریق پایانه های مرزی با ترکیه به روال عادی درجریان است.

دو دستگاه کامیون ایرانی روز چهارشنبه گذشته در شرق ترکیه در مسیر جاده دوغوبایزید - چالدران - وان در گردنه تندورک در نزدیکی مرز ایران به آتش کشیده شد، اما به رانندگان این دو کامیون آسیبی نرسید.

افراد مسلح علاوه بر آتش زدن این دو کامیون ایرانی، ۶ کامیون ترکیه را نیز در گردنه تندورک به آتش کشید که تمام بار آنها در آتش سوخت، اما رانندگان آنها بعداز مدتی توسط افراد مسلح آزاد شدند. با وجود تلاش برای پرداخت خسارت کامیونداران ایرانی تاکنون دولت ترکیه در خصوص پرداخت خسارت به صاحبان کامیون های ایرانی که در قلمروی این کشور کامیون های آنها به آتش کشیده شده اند اقدامی به عمل نیاورده است.

 

مرز بازرگان کامیون ایرانی در مرز بازرگان عطرچیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر