کد خبر: 377816 A

ایلنا: اسلامی بیدگلی گفت: یک مزیت قابل توجه بازار سرمایه درسالهای گذشته این بوده که براساس قوانین و مقررات کشور، ساختار بازار سرمایه مشمول معافیت های مالیاتی حساب شده بوده است.

به گزارش ایلنا از پایگاه اطلاع رسانی بازارسرمایه (سنا)، علی اسلامی بیدگلی افزود: ابلاغ این بخشنامه دو پیامد مطلوب برای بازار سرمایه خواهد داشت؛ ابتدا اینکه هزینه های معاملاتی و عرضه خدمات برای سرمایه گذاران و تامین کنندگان مالی کاهش می یابد؛ سپس موجب شفافیت اطلاع رسانی و افزایش اعتماد به بازار سرمایه خواهد شد.

وی یاداورشد: یک مزیت قابل توجه بازار سرمایه درسالهای گذشته این بوده که براساس قوانین و مقررات کشور، ساختار بازار سرمایه مشمول معافیت های مالیاتی حساب شده بوده است.

رییس هیات مدیره آرمان آتی افزود: از آنجا که قانون مالیاتی ما در زمانی تدوین شده بود که ابزارها و نهادهای نوین مالی شکل نگرفته بود، در سال های گذشته ابهاماتی برای پرداخت مالیات این نهادها ایجاد شد و این ابهامات منجر به پرداخت مالیات مضاعف برای برخی نهادهای مالی شده بود.

اسلامی بیدگلی با بیان اینکه فعالان بازار سرمایه به شقوق مختلفی مالیات پرداخت می کنند، افزود: یکی از اقلام عمده مالیاتی که در این بازار پرداخت می شود، مالیات نقل و انتقال سهام است، بنابراین معافیت مالیاتی به معنای محرومیت دولت از بخشی از درآمدهای پایدار نیست.

وی افزود: هرچه ابهامات در بازار سرمایه کمتر شود و هزینه های مالیاتی کاهش یابد، حجم بازار سرمایه بزرگتر و سرعت گردش سهام و میزان معاملات بیشتر می شود، بنابراین با بزرگی حجم بازار و افزایش سرعت، دولت می تواند امیدوار باشد با وجود کاهش دریافتی مالیات در برخی حوزه ها، در نهایت، مالیات بیشتری را دریافت خواهد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: ابلاغ این بخشنامه ها به معنی آن است که دولت یا مسوولان مالیاتی پذیرفته اند که برای بزرگتر شدن بازار سرمایه کشور و بهبود آن باید گام های جدیدی بردارند و در برخی مقررات و قوانین نیز بازنگری کنند که این نوید خوبی برای بازار سرمایه خواه بود.

لازم به ذکر است؛ سازمان امور مالیاتی در بخشنامه ای، فهرست مصادیق خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورس ها و بازارهای خارج از بورس (مرتبط با قانون مالیات بر ارزش افزوده) را اعلام و برای اجرا ابلاغ کرد.

 

دولت سرمایه سهام قوانین و مقررات مالیات بر ارزش افزوده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر

string(31) "Mon, 24 Feb 2020 20:34:52 +0000"