کد خبر: 354004 A

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی خبر داد:

ایلنا: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: کاهش بارندگی و برداشت‌های بی رویه باعث تنش آبی در 30 شهرخراسان رضوی شده است.

به‌گزارش ایلنا، حسین اسماعیلیان با بیان این مطلب اظهار داشت: با وجود حفر 220 حلقه چاه به ظرفیت چهار هزار و 500 لیتر برثانیه طی هشت سال گذشته در خراسان رضوی تولید آب شرب از شش هزار و 300 به هفت هزار و 500 لیتر برثانیه افزایش یافته که نشان می‌دهد 3 هزار لیتر از این میزان صرف جبران کاهش آب‌دهی منابع شده است.

وی افزود: بررسی‌ها حکایت از اضافه برداشت‌های بی‌رویه در بخش کشاورزی و فعالیت گسترده چاه‌های غیر مجاز در کنار کاهش بارش‌ها و خشکسالی‌های پی درپی، اقدامات این شرکت را در تأمین آب مورد نیاز مشترکان در استان با مشکل مواجه کرده است.

اسماعیلیان نسبت به ادامه روند کنونی اظهارنگرانی کرد واظهار داشت: 30 شهر از 73 شهر تحت پوشش آبفای استان در تابستان 95 دچار تنش آبی خواهد بود.

وی اهداف آبفای خراسان رضوی را شامل ایجاد ظرفیت جدید تأمین آب، کاهش هدر رفت و مدیریت مصرف آب اعلام کرد و افزود: این تعداد شهر با کسری 850 لیترآب درثانیه مواجه‌اند که جبران آن نیازمند جابجایی وحفر 45 حلقه چاه، احداث 100 کیلومتر خط انتقال وساخت 25 هزار مترمکعب مخزن جدید ذخیره آب می‌باشد که بخشی ازاین اقدامات در سالجاری انجام شده است و امید می‌رود با تأمین منابع مالی موردنیاز تا پایان سال، مابقی عملیات نیز وارد فاز اجرایی شود.

 اسماعیلیان با بیان اینکه میزان بارش‌ها در سال آبی 95-94 در مقایسه با سال قبل آن 30 درصد کاهش یافته است نسبت به افزایش متوسط دما در حوزه‌های مختلف استان به میزان دو درجه اظهار نگرانی کرد و متذکر شد: ادامه این روند در نیمه دوم سال آبی قطعاً بر افزایش مصرف آب در شهرهای استان منجر خواهد شد.

 رئیس هیئت مدیره آبفای خراسان رضوی با اشاره به افزایش مصرف آب در روزهای پایان سال به میزان 1.5 برابر و همچنین تابستان آینده، شهروندان را به صرفه جویی و مصرف بهینه آب برای گذر از شرایط سخت آبی استان فراخواند.

وی از آب به عنوان یک نعمت الهی نام برد وافزود: آبفای استان در هر شبانه روز به ازاء هر نفر 200 لیتر آب تولید می‌کند که متناسب با شرایط اقلیمی و منابع آب سطحی و زیر زمینی استان نیست.

 

پوشش خراسان رضوی شرکت آب و فاضلاب صرفه جویی هیئت مدیره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر