کد خبر: 351206 A

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد:

ایلنا: مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به محدودیتهای مالی بسیاری که گریبانگیر این شرکت است، گفت: شرکت ملی نفت ایران به دنبال استفاده از روشهای متنوع برای جذب سرمایه گذاری است.

به گزارش ایلنا، رکن الدین جوادی، با بیان این مطلب افزود: چنانچه میانگین قیمت نفت را ٥٠ دلار نیز برای هر بشکه درنظر بگیریم، سالی حدود ٣٧ میلیارد دلار عاید کشور می‌شود که سهم نفت از این ٣٧ میلیارد دلار، کمتر از ٦ میلیارد دلار است.

وی یادآور شد: به این ترتیب درآمدهای شرکت ملی نفت ایران در طول برنامه ششم در مجموع ٣٠ میلیارد دلار خواهد بود.

جوادی با اشاره به برنامه ایران برای افزایش یک میلیون بشکه‌ای ظرفیت صادرات نفت، اظهارکرد: برای افزودن یک میلیون بشکه به ظرفیت صادرات باید به فکر تامین منابع لازم باشیم تا بتوانیم اهداف برنامه را محقق کنیم و این موضوع یکی از چالشهای جدی ماست.

وی با بیان این‌که امروز با چالش جدی به نام تامین منابع مالی مواجه هستیم، تصریح کرد: این درحالی است که صنعت نفت تا سالهای متمادی به صورت مستقیم و غیرمستقیم موتور توسعه و رونق اقتصادی کشور خواهد بود؛ حال اگر تامین منابع به تعویق بیفتد توسعه این صنعت با مشکل روبرو می شود.

معاون وزیر نفت با بیان این‌که هم‌اکنون شرکت ملی نفت ایران با دو چالش جدی نظام بودجه‌ریزی برای تامین منابع مورد نیاز نفت و تامین منابع در قالب بودجه مواجه است، گفت: به عنوان مثال زمانی که قیمت نفت حدود ١١٠ دلار و صادرات نفت ایران نیز روزانه ٢,٥ میلیون بشکه بود، سهم نفت از درآمدهای نفتی ١٤.٥ درصد بود و امروز هم که با افت قیمتها و همینطور کاهش صادرات مواجهیم بازهم سهم نفت همان ١٤.٥ درصد است که این امر به این معناست که ظرفیت توسعه صنعت نفت به یک ششم کاهش یافته است.

جوادی ادامه داد: نکته دوم این است، حتی تعهدهایی که در نظام بودجه ریزی ایجاد شده به دلیل محدودیتهای کشور محقق نشده است؛ به عنوان مثال به دلیل تحریمها همه پول ناشی از فروش نفت را دریافت نکرده ایم.

معاون وزیر نفت به ذکر مثال دیگری درباره محدودیت منابع پرداخت و گفت:‌ قانون بودجه سال ٩٣ به بانک مرکزی اجازه داد تا ١٠ میلیارد دلار سپرده‌گذاری کند، این درحالی است که بانک مرکزی در سال گذشته یک میلیارد دلار سپرده‌گذاری کرد.

وی با بیان این‌که شرکت نفت با وجود همه محدودیتها به دنبال جذب منابع جدید رفت، ادامه داد:‌ از جمله گامهایی که در این میان برداشته شد استفاده از اوراق سلف بود. البته استفاده از اوراق سلف نفت خام به دلیل مشخص نبودن سازوکارها چندان موفقیت آمیز نبود؛ با این حال از جمله روشهایی است که می توان از طریق آن به تامین منابع جدید پرداخت.

 

ایران دلار شرکت ملی نفت ایران منابع مالی نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر