کد خبر: 347753 A

چیت چیان خبرداد:

ایلنا: موضوع به هم پیوستن شبکه برق کشورهای منطقه ازجمله موردی که با همتایان دیگرمان در کشورهای روسیه ، ارمنستان و گرجستان صحبت شده بود به توافق رسیدیم.

به  گزارش خبرنگار ایلنا، حمید چیت چیان وزیر نیرو پس از دیدار با کاخا کالاتز نخست وزیر و وزیر انرژی گرجستان با حضور در جمع خبرنگاران با بیان ا ینکه وزیر انرژی گرجستان به دعوت رسمی ما به ایران آمده گفت: طی روز گذشته و امروز با جلسات متعدد و درجریان بازدیدهایی که داشتیم تلاش کردیم که اطلاعات مربوط به انرژی دو کشور مبادله و بررسی شود تا بدانیم که دو کشور در چه زمینه هایی امکان همکاری دارند.

وی با بیان اینکه ما در سه مورد با هم به توافق رسیدیم اظهارداشت: اولین مورد احداث نیروگاه در کشور گرجستان است و با توجه به اینکه این کشور ظرفیت برق آبی مناسبی بر خوردار است و شرکت های ایرانی نیز در این خصوص تجربه خوبی دارند، این توافق حاصل شده است.

وی همچنین همکاری مشترک درخصوص توسعه و بازسازی شبکه برق گرجستان را موضوع دیگر مورد توافق دو کشور عنوان کرد و افزود: موضوع به هم پیوستن شبکه برق کشورهای منطقه ازجمله موردی که با همتایان دیگرمان در کشورهای روسیه ، ارمنستان و گرجستان صحبت شده بود به توافق رسیدیم.

چیت چیان خاطرنشان کرد: ما اطمینان داریم که به هم پیوستن شبکه برق چهار کشور ( ایران، روسیه، ارمنستان و گرجستان ) از طریق آذربایجان امکان خوبی برای تبادل برق در زمان پیک مصرف را فراهم کرده و همچنین زمینه تجارت برق مهیا می شود به این ترتیب فعالیت ها به نفع ملت‌های منطقه خواهدبود.

وزیر نیرو در ادامه توضیح داد:  در دسامبر سال گذشته در ایروان کشورهایی روسیه ، گرجستان، ارمنستان و ایران مذاکره کرده و قرار تبادل انرژی گذاشته بودند اکنون نیز مقرر شد ادامه مذاکرات در تفلیس انجام شود.

وی ادامه داد: کشور گرجستان با آذربایجان، ترکیه ، ارمنستان و روسیه مرز خاکی دارد که امکان تبادل انرژی وجود دارد اما هنوز این  امکان فراهم نشده است.

وی در ادامه اظهارداشت: دو خط انتقال برق بین ایران و ارمنستان داریم که 300 مگاوات ظرف دارد.

چیت چیان تصریح کرد: اکنون در حال احداث خط انتقال سوم هستیم که به این ترتیب ظرفیت انتقال به 1200 مگاوات افزایش خواهد یافت.

وی همچنین گفت: در گام بعدی نیز با اتصال شبکه به ارمنستان و گرجستان این امکان وجود خواهد داشت از طریق ارمنستان ایران به گرجستان هم متصل شود و همچنین این امکان در آینده وجود دارد که از طریق آذربایجان به گرجستان متصل شویم و با برقرار شدن پست 400 کیلو ولت به 330 کیلو ولت در آذربایجان امکان تبادل برق به آذربایجان به میزان 500 مگاوات فراهم می شود.

ارمنستان ایران برق روسیه گرجستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر