کد خبر: 346903 A

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی مطرح کرد:

ایلنا: رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی از رایزنی با واردکنندگان گوشت برای تنظیم بازار این محصول در بازار داخلی خبر داد.

علی اصغر ملکی-رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی- در گفتگو با خبرنگار ایلنا در خصوص افزایش قیمت بی‌سابقه گوشت به خصوص در دوماهه اخیر و نگرانی مردم با توجه به نزدیک شدن به ماه پایانی سال بیان داشت: در ۶ ماهه دوم سال میزان تقاضا برای گوشت قرمز افزایش می‌یابد؛ و از طرفی روند مصرف افزایشی و تقاضا موجب بالا رفتن قیمت می‌شود؛ اما از سال ۹۲ این میزان افزایش قیمت بی‌سابقه بوده است.

وی افزود: یکی از راه‌های کنترل قیمت واردات این محصول است؛ به همین خاطر با واردکنندگان رایزنی‌های انجام شد تا هرچه سریع‌تر اقدام به این کار کنند تا حداقل در شب عید شاهد افزایش قیمت این محصول در بازار نباشیم.

ملکی تاکید کرد: البته نباید انتظار کاهش قیمت این محصول در بازار را داشته باشیم؛ چرا که تنها با ورود سازمان پشتیبانی امور دام و ستاد تنظیم بازار این امر امکانپذیر است؛ بنابراین واردات تنها به جلوگیری از افزایش قیمت این محصول در بازار کمک خواهد کرد.

وی در خصوص صادرات دام زنده بیان داشت: از صادرات قانونی این محصول بی‌اطلاع هستیم و این کار بصورت قاچاق انجام می‌شود؛ چرا که با توجه به قیمت دلار انگیزه برای این کار در بین تولیدکنندگان افرایش یافته است.

وی یکی از دلایل افزایش قیمت را قیمت بالای علوفه اعلام کرد و گفت: دامدار به خاطر قیمت بالای علوفه دام‌های خود را نگه نداشته و دام‌ها را با وزن پایین به فروش رسانده‌است.

وی افزود: دام‌هایی که باید با وزن ۱۸ تا ۲۰ کیلوگرم به فروش می‌رسید با وزن ۱۲ کیلوگرم به فروش رسیده است که همین امر میزان عرضه و قیمت را تحت تاثیر قرار داده است.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی یکی از راه‌های برون رفت از این مشکل را عرضه نهاده‌های با قیمت مناسب‌تر توسط دولت عنوان کردو گفت: با این کار دامداران انگیزه بیشتری برای نگهداری دام پیدا می‌کنند.

ملکی در پایان تاکید کرد: یکی دیگر از راه‌هایی که موجب جلوگیری از کمبود گوشت در بازار می‌شود این است که مجوزهای صادراتی در زمان مناسب صادر شود؛ مثلا در ماه سوم تا چهارم سال که کشور با مازاد تولید مواجه است و دامدار توان جایگزینی دارد؛ نه اینکه در ماه‌های پرمصرف برای صادرات مجوز صادر شود و بازار را با کمبود و افزایش قیمت مواجه کند.

گفتنی است که هرکیلوگرم شقه گوسفندی بدون دنبه بین ۳۳ تا ۳۴ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود واین محصول در بازار نسبت به دوماه گذشته ۵ هزار تومان افزایش قیمت داشته است.

 

افزایش قیمت تنظیم بازار گوشت گوشت گوسفندی قیمت گوشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر