کد خبر: 346377 A

نماینده وزیر راه در شورای حفظ حقوق بیت المال:

ایلنا: نماینده تام الاختیار وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت المال با بیان اینکه شرایط ساخت و ساز در تهران به شرایط بحران رسیده است، گفت: وقتی دبیر کمیسیون ماده5 تهران ، خود شهردار باشد، نقص و عیب قانون مشخص است.

حسین معصوم در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه با توسعه مخالف نیستیم اما توسعه باید در مسیر قانون باشد، اظهار داشت: به طور قطع توسعه‌ای که در مسیر قانون باشد، پایدار خواهد بود.

وی با بیان اینکه دولتی‌ها هم در ساخت و ساز‌ها تخلفاتی داشتند که در شورا به این تخلفات هم رسیدگی شده است، گفت: رویه شورا این است که با تمام متخلفان برخورد کند و در این میان فرقی بین حقیقی‌ها و حقوقی‌ها و دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و یا اشخاص وجود ندارد.

وی با اشاره به تخلفات بارز بلند مرتبه سازی در تهران، اظهار داشت: معتقدم اینکه شهرداری می‌گوید، ضوابط بلند مرتبه سازی نبود و این برج‌ها ساخته شد، مغلطه است و اگر ضوابط بلند مرتبه سازی وجود ندارد، شهرداری می‌تواند مجاز به تخلف باشد؟

معصوم ادامه داد: اینکه ۷. ۵ هکتار پارک مادر را تخریب می‌کنند این چه توجیهی دارد؟ چطور می‌شود که کسی در مجموعه معترض به تخریب این حجم از فضای سبز نباشد و ظاهرا بسیاری از این اقدامات هماهنگ شده است.

نماینده تام الاختیار وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تاثیر برج‌های منطقه ۲۲ در آلودگی هوای تهران، گفت: بادهای شهر تهران جنوب غربی به شمال شرقی است و هر چه که مانع این چرخش باد شود، به طور قطع هوای تهران را دچار مشکل می‌کند و شهرداری باید پاسخگو باشد که با استناد به کدام قوانینی مجوز این حجم از ساخت و ساز را داده است؟

وی تاکید کرد: اگر ما منافع بلند مدت مردم را در نظر بگیریم، هر اقدام علمی برای نجات و رهایی از این شرایط را باید انجام داد و اگر از لحاظ علمی تایید شود که مانعی باعث چرخش باد و آلودگی هوای تهران شده است، نباید این موانع ادامه داشته باشند.

معصوم با تاکید بر اینکه شرایط بلند مرتبه سازی و ساخت و ساز در تهران بحرانی است، ادامه داد: مشکل ما این است که مدیران مطلع از مدیریت شهری نداریم. وقتی دبیر کمیسیون ماده ۵ خود شهردار تهران باشد مشخص است که قانون نقص دارد و نباید ناظر و اجرا کننده یک نفر باشد. در همه استان‌ها این پست به استاندار داده می‌شود اما فقط در تهران این کرسی متعلق به شهردار است و بزرگ‌ترین ایراد است.

وی گفت: این شرایط تهران مصبیت است و باید جلوی این مصیبت را گرفت. هر آنچه را که در تهران شروع و نهادینه می‌شود به سایر کلان شهرهای کشور سرایت می‌کندو سایر شهر‌ها از تهران الگو برداری می‌کنند و اگر در تهران نتوانیم قانون را حاکم و اصول را رعایت کنیم به طور قطع این بی‌قانونی به سایر شهر‌ها هم می‌رسد.

شهرداری تهران بلند مرتبه سازی منطقه 22 تهران ساخت و ساز در تهران پارک مادر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر