کد خبر: 333330 A

وزیر نفت در واکنش به ادعای ارائه تخفیف قیمت نفت در پسا تحریم

ایلنا: وزیر نفت درباره ادعای ارائه تخفیفهای جذاب از سوی ایران برای پس گرفتن بازار در پساتحریم گفت: پس از رفع تحریمها، براساس عُرف بازار نفت تخفیف می دهیم.

به گزارش ایلنا، بیژن زنگنه با اشاره به این که اولویت ایران پس از رفع تحریمها، افزایش صادرات نفت است و قصد دارد میزان آن را به پیش از دوران تحریم برساند، گفت: در روزهای گذشته برخی منابع خبری از برنامه ایران برای ارائه تخفیفهای زیاد به مشتریان نفت خود خبر داده بودند.

ایران تا پیش از تشدید تحریمها، روزانه بیش از دو میلیون بشکه نفت خام صادر می کرد، اما پس از رفع تحریمها ناگزیر، میزان صادرات را به یک میلیون بشکه در روز کاهش داد.

در سالهایی که حضور ایران در بازار جهانی نفت کمرنگ شده بود، دیگر تولیدکنندگان مانند عربستان، روسیه و عراق سهم ایران را در بازار  تصاحب کردند؛ اما در هفته های گذشته و پس از موفقیت مذاکرات هسته ای و با نزدیک شدن به زمان لغو تحریمها، وزیر نفت به شرکتهای تولیدکننده نفت دستور آمادگی برای افزایش تولید و صادرات نفت پس از لغو تحریمها را صادر کرده است.

در عملیات رکوردگیری که چندی پیش در شرکت مناطق نفتخیز جنوب انجام شد، در کمتر از یک روز، میزان تولید نفت ٥٠٠ هزار بشکه افزایش یافت.

علاوه بر این، پایانه صادراتی خارک نیز خود را برای افزایش ٥٠٠ هزار بشکه ای صادرات نفت خام آماده می کند، به گونه ای که زیرساخت لازم برای این افزایش صادرات فراهم شده است.

ایران صادرات نفت عراق قیمت نفت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر